Замість відкріпних талонів - зміна виборчої адреси. Таке нововведення у законодавстві мало суттєво полегшити процедуру голосування. "Один день" вирішив перевірити, як ця система працює насправді.
Замість відкріпних талонів - зміна виборчої адреси. Таке нововведення у законодавстві мало суттєво полегшити процедуру голосування. "Один день" вирішив перевірити, як ця система працює насправді. Алла Щоличева теж спробувала "перепрописатися". Що з цього вийшло? - далі в сюжеті.
Куди б нас не закидало життя, де б ми не знаходились, де б ми не мешкали, ми маємо право голосу.
Це соціальний ролик. У ньому автори переконують українців - ви маєте право змінити виборчу адресу.
У законі "Про державний реєстр виборців" написано, що голосувати можна не за місцем реєстрації, а за фактичною адресою. Здавалося б, це дуже зручно для тих, хто працює за сотні кілометрів від дому, у іншому місті. Але чи так просто це зробити? Ми вирішили перевірити тут - у Бориспільському відділі реєстрації виборців.
Він, як і всі інші в Україні, розташований у будівлі районної ради. Нашої знімальної групи тут не чекали.
Моє бажання змінити виборчу адресу - це не вигадана історія. Я зареєстрована в Харківській області, а живу в Київській. Отже, і обирати президента збираюся тут.
Відмовити у зміні місця голосування виборцю можуть лише з чотирьох причин. Вони прописані в законі "Про державний реєстр". Стаття 20, частина 6. Якщо особа не включена до реєстру, якщо виборець надав недостовірні дані, якщо заяву визнали необґрунтованою та якщо зміни, про які просить виборець, вже є у реєстрі. Третій пункт найцікавіший - адже ніде не прописано, яке саме звернення вважається обґрунтованим.
Виявляється, що заяву треба "підкріпити" не лише паспортом, а й іншими документами.
Наталя Андрощук, начальник Бориспільського відділу реєстру виборців:
- В даному випадку тільки мають бути документи на право власності на житло. Мається на увазі на житло там, де ви зареєстровані, або право власності на житло, або договір найму. У вас немає договору винайму житла, то як нам знати, що ви там проживаєте? Просто зі слів.
Угоди оренди житла в мене немає. Як і в більшості українців, що винаймають квартиру. Без цього, пояснює начальник відділу, заяви навіть не варто писати. Її не задовольнять. Отже, ми їдемо до Центральної виборчої комісії, аби запитати, який може бути вихід із цієї ситуації.
Михайло Охендовський, член ЦВК:
- Да, мы знаем, что такие договора, к сожалению, не всегда регистрируются, как этого требует законодательство, но это вопрос на самом деле органов ведения или, скажем, ЦВК, это вопрос налоговой, МВД. Ну уж ни в коем случае эта ситуация не имеет отношения к организации выборов.
Остаточне рішення про зміну адреси голосування ухвалює ЦВК. У цих коробках - заяви від виборців з усієї країни. На моєму прикладі пан Михайло пояснює, як працює ця схема.
Михайло Охендовський, член ЦВК:
- ЦВК принимает постановление и поручает Харьковскому органу ведения реестра внести в персональные данные избирателя - а именно его избирательный адрес - изменение в части нового избирательного адреса. С момента, когда Харьков внес изменения у себя, т.е. в Харькове пишут: "Борисполь, улица такая-то". Когда они нажали кнопочку "Применить", этот избиратель становится уже избирателем не в Харькове а в Борисполе.
Проголосувати двічі не зможе ніхто, впевнені в ЦВК. Щодо заяв від виборців, найближчими днями тут обіцяють написати роз'яснення і розіслати в усі українські відділи реєстру. Тоді стане зрозуміло, які документи вважатимуться підтвердженням. А от мені, щоб змінити виборчу адресу, доведеться прийти в цей відділ ще раз, адже обґрунтованої заяви я так і не написала.
Алла Щоличева, Василь Меновщиков, Сергій Дубінін, К1.
- Як і все у нас в країні - норми та закони ухвалили, а шляхів виконання не продумали.
- Що більше паперів - то більше плутанини. Комітет виборців припускає, що неточності можуть сягнути 30-ти відсотків! Але при цьому чесним виборам не загрожують.
- А реєстратори постійно стикаються з величезною кількістю помилок та описок. Приклад - при написанні імені Олександр виявили 94 варіанти помилок.
- З вулицями аналогічна ситуація - проста, здавалося б, назва - вулиця 9-го Травня, а виявляється має 27 варіантів написання.
- Я не здивуюсь, якщо з таким підходом у результатів голосування буде 27 чесних варіантів трактування...