Чернігівські монастирі відкривають двері для євро-вболівальників. Це місто потрапило у перелік додаткових туристичних маршрутів до Чемпіонату 2012 року. "К1" продовжує перевіряти обрані шляхи на сервісну міцність у серіалі "Чемпіонський вояж".
Чернігівські монастирі відкривають двері для євро-вболівальників. Це місто потрапило у перелік додаткових туристичних маршрутів до Чемпіонату 2012 року. "К1" продовжує перевіряти обрані шляхи на сервісну міцність у серіалі "Чемпіонський вояж". І сьогодні - про екскурсійні тріщини Чернігова. Що вразило громадянина Японії та куди він навіть ногою побоявся ступити - у сюжеті Тетяни Штан.
Для Хіросі історичний музей Чернігова - перше враження про туристичне місто. Він фотографує будівлю, для власного архіву, відсилати такі руїни до рідної Японії - соромно. Привабливі світлини сподівається зробити всередині.
Екскурсія Черніговом починається від Кам'яної доби і до Середньовіччя. Потім виявиться, що ця зала найбільше вразила Хіросі - він навіть і не підозрював, що у східній Європі взагалі в ті часи існували великі торговельні шляхи.
Японський громадянин уже добре ознайомимося з князівською добою у Києві, та коли вислухав історію тут, у Чернігові - остаточно заплутався, де хто володарював. Знову ожив у козацькій залі - ці експонати цікавлять усіх іноземців.
Хіросі уважно читає написи під усіма експонатами - на жаль, у його співвітчизників такої нагоди не буде, вони ж не розуміють української.
Хіросі Катаока, етнограф, викладач, кандидат філологічних наук:
- Краще найголовніші історичні факти або деталі написати англійською, це краще для іноземців.
Сергій Лаєвський знає усі недоліки музею. Написи англійською - не проблема, зроблять. А ось відреставрувати фасад без грошей із державної казни не вийде. Та найголовніше - екскурсії, що потрапили до офіційного переліку, це чиновницьке безглуздя.
Лаєвський Сергій, директор Чернігівського історичного музею ім. Тарновського:
- Ті люди, які творили ці маршрути, вони не ходили по них - вони їх не знають. Навряд чи можна запропонувати маршрут вболівальникам, які приїхали відпочити. Вони і вдягнені відповідним чином, і відвідини жіночого монастиря викличуть неприйняття. Настоятель монастиря цілком справедливо просто не відкриє двері.
Поряд з музеєм - найцінніші архітектурні експонати. Тут зароджувалося все місто.
Для євротуристів цю територію ще потрібно розчистити від сухих дерев - у штормову погоду тут навіть небезпечно прогулюватися, та відреставрувати будівлі - деякі з них вже в аварійному стані.
Лаєвський Сергій, директор Чернігівського історичного музею ім. Тарновського:
- Якщо в Чернігів заїдуть, умовно кажучи, 50 автобусів, як свого часу обіцяв мер, не буде кому для них проводити екскурсії, не буде де розміщувати автобуси, пропускна спроможність музеїв їх не витримає. Кількість музеїв така, що розвести їх по території буде неможливо.
Погуляти самостійно дитинцем у іноземців не вийде. Та й навіть самим українцям. За весь час екскурсії ми помітили тільки один вказівник, до речі, сувенірів у тому напрямку також немає.
Хіросі Катаока, етнограф, викладач, кандидат філологічних наук:
- Для іноземців, що важливо, вказано все - ціна, куди треба йти, що тут було, таке оголошення так яскраво, тоді дуже легко погуляти.
По закінченні прогулянки виявили ще одну, аж надто наболілу проблему.
Екскурсія історичним центром Чернігова триває щонайменше 3 години. Тут лише 1 санітарна зупинка з невідомою для іноземців літерою "Ж". Громадський туалет у дитинці - це десять брудних санвузлів та зламаний кран - дихати там неможливо.
Хіросі так і не наважився зайти у таке приміщення, адже освітлення там також немає.
З Чернігова Тетяна Штан, Олексій Стеченко, К1.
- Ми вже показали більшість сюжетів цього серіалу, тож можна зробити певні висновки - Україні для прийняття Євро не вистачає знання англійської мови і туалетів.
- Отже, держава наша не готова з іноземцями ані розмовляти, ані...
- Не суди так суворо, у нас ще є час - тож усі швидко на курси англійської і на закупівлю унітазів!
- Як такі негаразди пережив бразилець - ми дізнаємось завтра. Разом з екскурсоводом наш герой шукав... Чисті місця у Львові! П'ята серія "Чемпіонського вояжу".