Цієї неділі Україна вітатиме вчителів з їхнім професійним святом. Саме освіті присвячений наш наступний серіал. Наші кореспонденти побували у Франції та довідалися, як там влаштована система вищої освіти.
Цієї неділі Україна вітатиме вчителів з їхнім професійним святом. Лідери держави традиційно поздоровлять викладачів та знову пообіцяють розв'язати численні проблеми освітньої галузі.
Саме освіті присвячений наш наступний серіал. За підтримки Французького культурного центру в Україні та Національного агентства Франції з питань освіти - "Кампус Франц" - наші кореспонденти побували у Франції та довідалися, як там влаштована система вищої освіти.
А почнемо ми з найвідомішого та найстарішого французького навчального закладу - університету Сорбонна, якому вже майже 800 років. Якою була Сорбонна та якою вона є зараз - в сюжеті Романа Бочкали.
Для українських вишів це круто, а у Сорбонні такі монітори на смітнику. Сорбонна сьогодні - це сучасні технології у старовинній оправі.
Перший університет у Парижі було створено 1215 року. Згодом теолог Робер де Сорбон при вищій школі заснував богословський коледж для дітей із бідних сімей. Навчальний заклад був розрахований усього на 16 учнів. Але не минуло і півстоліття, як коледж став відомий на всю Європу.
Найбільші аудиторії тут називають амфітеатрами. Колись саме в таких колізеях складали іспит на ступінь доктора. Це було суворе випробування. 12 годин поспіль кандидат відповідав на численні запитання, не маючи права навіть попити води. Витримували одиниці.
Знайомтеся - Марина Вознюк - студентка з Києва. Сюди вона приїхала, аби опанувати театральну майстерність. Дівчина пишається тим, що навчається саме у Сорбонні. Мовляв, це престиж, зіркові викладачі та гарантовані знання. Поганих учнів тут просто немає.
Марина Вознюк, студентка Сорбонни:
- Один из самых престижных вузов мира, который насчитывает тысячи студентов и 13 университетов, в том числе и Париж-3, в котором учусь я. И имею счастье сидеть, возможно, за одними партами, за которыми, возможно, когда-то сидел Жан Поль Сартр и Симоне де Бовуар.
Внутрішній двір Сорбонни прикрашають статуї Віктора Гюго та Луї Пастера. А ще тут навчалися Бальзак, П'єр та Марія Кюрі, Марина Цвєтаєва та багато інших відомих особистостей. А це філософський факультет, тут навчався папа римський Бенедикт 16-й, який так само чекав іспиту в коридорі.
"Не підкорюйся викладачам". Чи ось: "Найбільша помилка - це бездіяльність". Подібні написи невідомих авторів - скрізь у Сорбоні. Але в цьому нічого дивного. Бо такого вільнодумства як тут, ніде у Франціїї більше немає.
Ну де ще професори можуть сісти просто на землю і пообідати? У Сорбонні це нормально. Дух свободи - головне, що намагаються прищепити учням.
А це площа Сорбонни. Саме тут 40 років тому відбулася так звана студентська революція. Тоді учні домоглися розширення прав студентів та підвищення зарплати робочим. Ті настрої відчуваються й досі, запевняє Марина.
Марина Вознюк, студентка Сорбонни:
- Проучившись здесь на сегодня год, я лично имела занятия только в первом семестре, потому что второй семестр - это были только забастовки. Я подумала: я была свидетелем таких событий… Все протестуют против закона, который никого не устраивает.
Тепер Сорбонна - це 13 університетів у всьому Парижі, кожен із них має свою спеціалізацію. Але цей пантеон лишається символом старої Сорбонни та всієї вищої освіти Франції.
З Франції Роман Бочкала, Владлен Ноль, К1.
- Символ вищої освіти Франції... Почесне звання... А що б ти обрала символом вищої освіти України?
- Як на мене, Женю, то... поки у нас символом є корупція.
- Корупція, яка розриває пащу вищій освіті. Авторства Церетелі.
- І повертаючись до французьких освітян. Завтра дивіться наступний сюжет про освіту у Франції. Про те, якою зараз є система вищої освіти там. Та чим вона відрізняється від української.