Ми продовжуємо серіал "Уроки французької". Сьогодні мова піде про університети. Загалом їх у Франції 83, в них навчається близько двох мільйонів студентів, це 80 відсотків від їх загальної кількості. Які вони - французькі виші - розповідь Романа Бочкали.
Ми продовжуємо серіал "Уроки французької". За підтримки Французького культурного центру та Національного агентства Франції з питань освіти "Кампус Франс" наша знімальна група побувала у країні першої республіки та дослідила, як влаштована система вищої освіти Франції.
Сьогодні мова піде про університети. Загалом їх у Франції 83, в них навчається близько двох мільйонів студентів, це 80 відсотків від їх загальної кількості. Які вони - французькі виші, та чим вони відрізняються від українських - розповідь Романа Бочкали.
Бакалаврат - ніби як атестат про середню освіту в Україні. Це справжній квиток до будь-якого інституту у Франції, бо вступних іспитів тут немає. Достатньо провчитися усі 12 років у школі - і ти вже майже студент.
Ось так - прийшов та вчись, але не факт, що до п'ятого курсу. Суворий відсів починається вже з першого семестру, пояснюють в університеті "Париж-11", який спеціалізується на точних науках. Можливість надається кожному, але в подальшому все залежить від студента.
Акілле Стоккі, викладач:
- Методи навчання у перші три роки і у наступні два - дуже відрізняються. Спершу взаємини між студентами та викладачами доволі формальні. Це лекції та практичні заняття, в які професура майже не втручається. Таким чином студенти привчаються до самостійності. Вже потім викладачі стають ближчими.
"Париж-11" має кількох Нобелівських лауреатів. Професор Альбер Ферт був нагороджений два роки тому. Серед його учнів є й українці. Ірину з Вінниччини найбільше вражає те, як викладачі поводяться зі студентами.
Ірина Чайковська, студентка з України:
- Немає тієї величезної прірви, яка існує в українському варіанті відносин, це не може не дивувати.
Більшість досліджень відбувається саме в університетах. Усі вони державні. Що таке недостатнє фінансування тут не знають, бо у Франції освіта - пріоритет держави.
Етьєн Казен, координатор сектору Східної Європи агенції "Кампус Франс":
- Роль уряду Франції в розвитку вищої освіти дуже суттєва. 20 відсотків загальнонаціонального бюджету ідуть на потреби освіти. Що ж до університетів - уряд практично повністю покриває всі витрати на навчання. До того ж, іноземні студенти - чи то бразильські, чи то українські, як і французи - сплачують однакову суму.
Хабарі в освіті теж - поза межами реального, каже Ганна - ще одна студентка з України.
Ганна, студентка з України:
- Взагалі-то не пропонують, це взагалі навіть на думку не приходить. А чому? Тому що взагалі у цій системі французькій хабарів немає, це не прийнятно.
А от за списування можуть навіть виключити. Якщо ж і використовуєш чужі думки, то маєш вказувати - чиї.
Ганна, студентка з України:
- Тобі треба написати роботу якусь, знаходиш якусь статтю, береш звідти частину тексту цікаву і ставиш її без лапок у текст. Це в них карається дуже сильно.
Французькі виші впевнено дивляться у майбутнє та об'єднуються заради спільних інтересів. Наприклад, в Ліоні усі місцеві університети створили єдину організацію, яка представляє їх на міжнародному рівні.
Софі Леспе, координатор Ліонського університету:
- Такі об'єднання створюються не тільки в Ліоні, а й в інших містах. Мета - підвищити престижність університетів як у Франції, так і на міжнародній арені, бо нас цікавлять студенти з усього світу.
Французькі університети зацікавлені у зв'язках з українськими. Деякі вже співпрацюють. Далі всіх пішли саме в Ліоні - тут надають можливість отримати диплом магістра одразу в обох країнах. Але в Україні про це мало кому відомо.
З Франції Роман Бочкала, Владлен Ноль, К1.
На відміну від України, у Франції вищу освіту можна отримати не лише в університетах чи інститутах, а також у приватних школах - еліті французької освіти. Саме про такі школи мова піде завтра.