Найбільш шанованою Покрова була серед українських козаків, які вважали її своєю захисницею. Нащадки запорожців щороку збираються на Хортиці, аби відзначити це свято.
Найбільш шанованою Покрова була серед українських козаків, які вважали її своєю захисницею. Нащадки запорожців щороку збираються на Хортиці, аби відзначити це свято. Цього року на Запорізькій Січі справжнє грандіозне побоїще - тут зійшлись лава на лаву козаки. Знову махають шаблями, б'ються на палицях та демонструють вправне поводження з конем на скаку. Показують, як гартувати тіло. Усе - як і за часів справжньої козаччини. Це на острові Хортиця проходить Міжнародний фестиваль традиційних козацьких бойових мистецтв. Із Запорізької Січі - Веніамін Трубачов.
Веніамін Трубачов, журналіст:
- Ось така шабля - невід'ємний елемент кожного справжнього козака. Вона завдовжки більше метра і повністю залізна. З нею зручно як захищатися, так і нападати на ворога.
На таких же шаблях змагаються два козаки. Бій справжній, без імпровізацій, щоправда, вбивати нікого не будуть. А ця козацька вправа називається млин. Завдяки такій техніці володіння зброєю можна битися з кількома противниками одночасно.
Руслан Калиняк, учасник фестивалю:
- Сама техніка дуже цікава, дуже гарна, ти завжди тікаєш з лінії бою. Тобто немає, як у карате, жорстких блоків, а є просто м'яка обкатка, відход, і далі - праця.
Бій лава на лаву - найбільш видовищний. Правила прості - козаки шикуються у дві лінії і після сигналу нападають один на одного.
Хто перший відступить за умовну лінію - той і програв. Але за звичаєм, як ворожнечі, так і переможених між козаками не буває. Після бою обов'язково братаються.
Михайло Харьковой, учасник фестивалю:
- Є спеціальні вправи, які потрібно робити кожного дня, щоб міцніло тіло, міцніли м'язи - і тоді навіть менший за розміром чоловік може перемогти.
Ви зараз бачите ці вправи. Вони називаються "кремінь" - загартовують внутрішні органи та м'язи. Козаки зараз показують, як можна розламати палиці об тіло та ходити босими ногами по склу. А для того, щоб так розколоти брилу на животі, треба не один рік тренувань.
Збити списом шапку та підійняти її з землі на скаку, поводитися з шаблюкою на коні як з іграшкою - це вищий пілотаж. Але починається усе з простого.
Олег Лукомський, учасник фестивалю:
- Діти приходять, починають з танців, акробатики, гімнастики. А пізніше вони переходять до українського рукопису - спас. Коли вони цим оволоділи, то підходять до вивчення бойового мистецтва зі зброєю - палицею, ножем, нагайкою. Потім інше - психофізичні властивості.
Владислав займається бойовим гопаком більше року. А ціпок узяв до рук лише місяць тому. Свою майстерність відточує кожного дня. Зараз демонструє вправи, які називаються "метелиця" і "веретено". Вони й у буденному житті допомагають.
Владислав Зеленецький, учасник фестивалю:
- Ціпком не вдавалось, бо не завжди ціпок є під рукою. А от коротенька палка, замість шаблі - вона завжди є. Ідеш лісом, хтось причепивсь - дав по голові, якщо вмієш, і йдеш далі собі.
А ось ці хлопці шаровари та вишиванки не вдягають, вони у звичному для себе камуфляжі. Палиці і шаблі не носять - у них сучасна вогнепальна зброя. Українські спецслужби теж почали використовувати елементи козацьких бойових мистецтв. Що і продемонстрували на фестивалі.
Із Запоріжжя Веніамін Трубачов, Сергій Дубінін, К1