Мешканці кількох сіл Броварського району скаржаться, що з колодязів зникла вода. Тепер вона є лише восени та взимку, та й то з осадом, якого раніше не було. Жителі кажуть, що проблеми почалися після будівництва заводу "Кока-Кола", кілька років тому.
Мешканці кількох сіл Броварського району скаржаться, що з колодязів зникла вода. Тепер вона є лише восени та взимку, та й то з осадом, якого раніше не було. Чому так сталося - невідомо. Досліджень не проводили. А от жителі кажуть, що проблеми почалися після будівництва заводу "Кока-Кола", кілька років тому. Селяни звернулися до К1, аби ми дослідили цю проблему. Компанія-гігант заперечує свою причетність до проблем з водою, але знову ж таки на словах. У санепідемстанції, тим часом, б’ють на сполох - вода стала небезпечною для здоров’я. Її взагалі краще не пити.
Роман Бочкала, журналіст:
- Місцеві мешканці пов’язують проблеми водопостачання з діяльністю заводу Кока-Кола. Мовляв, це потужне підприємство забирає дуже багато води. Тому селянам майже нічого не залишається.
Він єдиний на всю країну. Завод гігант - корпорації "Кока-Кола". Уся "Кола", "Фанта", "Спрайт", "Бонаква", та інші напої компанії "Кока-Кола Україна", вироблені тут. Можна лише здогадатись, скільки на це потрібно води.
Окрім Великої Димерки, біля заводу - Богданівка, Скибин, Рудня та Залісся. Мешканці саме цих сіл скаржаться на нестачу води.
Валерій Бобко, мешканець Богданівки:
- Я вам скажу чесно: з водою було нормально, а потім построїли завод Кока-Кола і вже не розбереш. Там є вода, там немає води.
Водогону в цих селах немає - уся надія на колодязі, каже Валерій Лукич. Його родичка Варвара додає: колись кришталева кринична вода стала мутною, з осадом. Тож проблема не лише в кількості, а й в якості.
Варвара Бобко, мешканка Богданівки:
- Осад коричневий такий і на чайнику видно. Ну чайник більше року не служить.
Ми попросили Броварську санепідемстанцію перевірити якість води. Спеціалісти взяли десять проб у навколишніх селах.
Спеціалісти вивчать хімічний та мікробіологічний склад місцевої Н2О. Хоча навіть неозброєним оком помітна різниця. Та, що темна - колодязна вода.
Свою причетність до проблеми з водою, компанія "Кока-Кола" заперечує усно. Від відео-коментарів тут відмовляються. Мовляв, цю тему вже коментували. Ми намагалися дізнатися: скільки завод споживає води, але цю цифру тримають у таємниці. Відомо лише, що на підприємстві працює сім свердловин, та те, що на один літр напою витрачається 2,5 літра сирої води. Дозвіл на використання підземних джерел надає державне підприємство "Північ Геологія". Тут нам повідомили, що "Кока-Кола" має право видобувати 10 тисяч кубічних метрів води на добу.
Зробимо підрахунки: це - триста тисяч кубів на місяць чи три мільйони шістсот тисяч - на рік. В літрах - це 3 мільярди 800 мільйонів. За обсягом - досить велике озеро.
У "Північ-Геологіїї" кажуть, що раніше ліміт "Коли" був меншим. Він збільшується майже кожного року. Втім, на думку геологів загрози це не становить. А от вчений у галузі гідрогеології В’ячеслав Шестопалов вважає інакше - рівень води впав саме через завод. Однак сказати напевно науковець не може, бо дослідження не проводилися.
Під Київською областю - так званий Дніпровський басейн. Він складається з чотирьох шарів. Селяни користуються найвищим, а Кока-Кола - найнижчим. Однак усі водоносні горизонти пов’язані. Тому якщо десь води стає менше - це відчувається скрізь. Такий собі кругообіг води.
Вячеслав Шестопалов, член Національної академії наук у галузі гідрогеології:
- Я отбираю воду внизу, так? Градиенты увеличиваются и скорость движения воды приповерхнсотных горизонтов тоже увеличивается. Начинается отток воды из верхних водоносних горизхонтов в нижний. И понижается соотвественно урівень верхнего горизонта.
Пити - не можна. Колодязна вода не відповідає санітарним вимогам - такого висновку дійшли у санепідемстанції. Жовтим відмічені показники, що перевищені.
Іван Сергієнко, завідувач відділення комунальної гігієни Броварської:
- Якщо вода містить підвищену кількість нітратів, це може викликати патологію у новонароджених діток. Може викликати захворювання центральної нервової системи ну і з деякої літератури - онкозахворювання.
Тож у селян три варіанти: пити ту воду яка є. Купувати вже очищену. Або встановлювати глибинні насоси, як цей господар.
Роман Бочкала, Павло Лисенко, Владлен Ноль, К1