2008 - рік великих змін у міжнародній політиці. Головування Франції у ЄС, війна на Кавказі, вибори "без вибору" в Росії, вибори - як злам стереотипів у США.
2008 - рік великих змін у міжнародній політиці. Головування Франції у ЄС, війна на Кавказі, вибори "без вибору" в Росії, вибори - як злам стереотипів у США.
І хоча американські перегони завершились, символіка переможця Барака Обами стає лише популярнішою. Ось такі значки з портретом нового президента - нарозхват в американських магазинах і на інтернет-сайтах. Купити їх можна десь за 2-3 долари.
А от футболки на зразок цієї обійдуться дорожче - від 25-ти до 70-ти доларів. Весь минулий рік Сполучені Штати жили виборами. А їх результат вразив увесь світ.
Однак не лише це хвилювало жителів планети - російсько-грузинська війна та світова економічна криза поділяють перше місце. Ми попросили прокоментувати ці події послів країн, лідери яких відіграли у них головну роль - Франції, Росії та Сполучених Штатів. Не знайшли часу лише в російському посольстві.
Це - основні політичні кольори року. Синій. Червоний. Білий. У різних комбінаціях - це кольори прапорів країн, які цього року найбільше впливали на розвиток подій у світі. Ось так - вийде прапор Франції, ось так - прапор Росії. Ну а ось цей - найскладніший - тому ми його зобразимо схематично - зоряно-смугастий стяг Сполучених Штатів Америки. Лідери цих країн стали головними ньюзмейкерами року.
Дмитро Медвєдєв прийшов до влади в Росії після найбільш непередбачуваних президентських виборів року. Його ім'я назвав Путін, і цього виявилося досить, щоб маловідомий політик, не докладаючи особливих зусиль, через кілька місяців переміг на виборах.
Перша особа в Росії офіційно змінилася, але головна - залишилася та сама.
Дмитро Медвєдєв, президент Росії:
- Я буду над этим работать совместно с Владимиром Владимировичем Путиным.
Слід путінських методів - у проведенні блискавичної воєнної операції в Грузії, незважаючи на світову спільноту і загрозу міжнародної ізоляції. Новий президент, як і його попередник - проти розширення НАТО на схід і наявності американських баз у Європі. Наприкінці року він ініціює зміни до Конституції, щоб росіяни рідше змінювали владу. Починаючи з наступного, всі президенти обійматимуть цю посаду не 5, а 6 років. І наступним, найімовірніше, стане той самий Путін.
На початку року французький президент з'являвся у випусках новин переважно в ролі героя-коханця. Його роман, а тоді й одруження із красунею-моделлю обговорювали всі, кому не ліньки. Але влітку ситуація змінилася. Першого липня Саркозі перебрав на себе обов'язки голови Євросоюзу, і як "доважок" отримав провалений проект євроконституції і пристрасті довкола відокремлення Косова. В серпні до цього додалася російсько-грузинська війна. Ніколя Саркозі возив до Москви й Тбілісі мирну угоду, підписання якої не лише поклало край воєнним діям, а й відзначило повернення Євросоюзу до вищої ліги світової політики.
Жак Фор, надзвичайний і повноважний посол Франції в Україні:
- Позиції, з яких виступав пан Саркозі у столицях двох держав, врешті-решт дозволили ворогуючим сторонам усвідомити ризик, на який вони йшли, якби продовжували розвиток силового сценарію. У той кризовий момент втручання Європейського Союзу було єдиним у своєму роді настільки швидким та ефективним.
Та невдовзі голові ЄС знову довелося пройти перевірку на політичну міцність. У середині вересня розгорілася небачена фінансова, а тоді й економічна криза. І саме Ніколя Саркозі - імпульсивний і нестриманий - виявився найкращим антикризовим менеджером. Його план порятунку взяв на озброєння весь Євросоюз.
Він - головний феномен року. Ще ніколи за всю історію Америки темношкірий кандидат не перемагав на виборах президента. Баракові Обамі вдалося обійти і більш досвідчену колегу з партії - Гілларі Клінтон, і сивочолого ветерана В'єтнаму - республіканця Джона Маккейна. Приходу Обами до влади посприяла криза, якої Сполучені Штати не знали з часів Великої депресії.
Вільям Тейлор, надзвичайний і повноважний посол США в Україні:
- Люди дуже прагнули змін. А сенатор Обама запропонував змінити те, що було останні вісім років. Економічні проблеми змушують людей думати про перебудову існуючої системи - те, про що вони й гадки не мали ще півроку-рік тому.
Світ охопила справжня "обамаманія". Від Барака Обами чекають дива, а виправдати усі сподівання в таких обсягах майже неможливо. І якщо подолати кризу вдасться не одразу, то відновити втрачений Джорджем Бушем авторитет США на міжнародній арені він найпевніше зможе без труднощів.