Апостоли з українськими обличчями. Унікальну композицію з 13-ти гіпсових фігур створив луганський скульптор Микола Шматько. Наприкінці року він повезе її до Флоренції на міжнародну виставку "Бієнале Інтернаціонал".
Апостоли з українськими обличчями. Унікальну композицію з 13-ти гіпсових фігур створив луганський скульптор Микола Шматько. Наприкінці року він повезе її до Флоренції. Там представить на суд під час міжнародної виставки "Бієнале Інтернаціонал".
Композицію "Явлення Христа апостолам" знавці вже охрестили "роботою 21-го сторіччя". Адже такого не робив ще жоден скульптор світу. Про муки творчості та мрії "короля мармуру" дізнавалась Алла Щоличева.
Дванадцятьох апостолів та Ісуса скульптор створював 15 років. На роботу пішло кілька тонн гіпсу. Але поки що це чорновий варіант. За задумом творця, фігури будуть висічені зі стотонного мармурового блоку.
Вони стоять, мов живі. А майстер обережно струшує пил зі статуй. Вдивляється у гіпсові обличчя та щось підправляє. Роботу свого життя скульптор Микола Шматько щодня доводить до ідеалу. Його апостоли - це живі українські меценати. Всі вони позували луганському майстрові. Серед них - жодного політика. Вони просилися, але скульптор відмовив. Головна фігура - двометровий Ісус. Його гіпсова вага - триста кілограмів.
Миколай Шматько, скульптор, "король мармуру":
- Тогда, когда в мраморе буду делать, тогда понятно. Мне надо поработать с пальцами хорошо, подчеркнуть строение руки, чтобы убедить зрителя, что это не какой-то камуфляж, что это образ, именно несущий жизнь.
Лик Христа - це фантазія майстра. Натурника для цієї статуї пан Микола навіть не шукав, впевнений - достойні ще не народилися. А от модель для Іуди знайти так і не зміг. З цим персонажем скульптор намучився найбільше. Нервував та довго не міг підібрати позу для зрадника.
Миколай Шматько, скульптор, "король мармуру":
- Натурщик сам по себе был как тело. А лицо, вы знаете, никто ж не согласится. Вот я пытался даже платить деньги, и все, мы будем говорить так, даже негодяй не хочет Иудой быть.
З витонченими руками та жахом на обличчі. Негідник, на думку творця, вийшов прекрасним.
А це сам пан Микола, тільки гіпсовий. Зробити з себе апостола Матвія він доручив своєму синові - теж скульптору. До цієї роботи в майстра жодних зауважень.
Миколай Шматько, скульптор, "король мармуру":
- Вы знаете, что я ощущаю, когда прохожу, что это не я, это другой человек. Я не Шматько. Я настоящий апостол. Понятно, что между нами существует колоссальная граница - не то, что непонимания, чего-то нового, для пояснения в словарях нет этих слов.
У цій майстерні стеками та шпателями він орудував по чотирнадцять годин на день. Спочатку була глина, потім гіпс. Мармур - це ідеальний матеріал для скульптур. Майстер переконаний - апостоли будуть, мов справжні.
Миколай Шматько, скульптор, "король мармуру":
- Когда буду в мраморе работать, то эти живые люди, все, которые здесь есть, будут приезжать. Для уточнения. Потому что глаза, выражение надо. Ну вот представьте себе, он увидел Христа.
Такою побачать композицію в Італії наприкінці року. У готовому вигляді всі фігури стоятимуть на 15-метровому хресті. А над ними сяятиме металевий вінець.
Щоб мрію відтворити у мармурі, скульптору знадобиться півтора мільйони євро - стільки коштує італійський матеріал, і чотири роки, щоб витесати святих.