Росія та Україна не втомлюються від взаємних звинувачень. Російський "Газпром" знову закидає Україні блокування транзиту блакитного палива до Європи. "Нафтогаз" своєю чергою іще раз наголосив: транзит неможливий технічно.
Старий світ і досі без газу, а Росія та Україна не втомлюються від взаємних звинувачень. Російський "Газпром" знову закидає Україні блокування транзиту блакитного палива до Європи. "Нафтогаз" своєю чергою іще раз наголосив: транзит неможливий технічно, адже Росія відновила постачання у дуже малому обсязі та в напрямку, зайнятому потоком українського газу до східних регіонів. Аби не залишити їх без палива, "Нафтогаз" просить Росію змінити маршрут і надати в кредит технічний газ, який забезпечить транспортування. Європі, схоже, уже терпець урвався - там збираються судитися з "Газпромом" і "Нафтогазом".
Газ до Європи досі не йде. "Нафтогаз України" відмовив у транзиті російського блакитного палива - кажуть у "Газпромі". Росіяни подали заявку на транзит, але очікуваного палива так і не прокачали.
Володимир Путін, прем'єр-міністр Росії:
- Наши европейские партнеры становятся заложниками спора России и Украины, но это спор о поставках для самой Украины, и никакая транзитная страна не имеет права злоупотреблять своим транзитным положением, спекулировать на нем, брать в заложников потребителей в Европе.
В Україні пояснюють - перекачувати російський газ через станцію Суджа технічно неможливо. А "Газпром" уперто направляє блакитне паливо саме туди. Зараз газ до Європи може надходити лише через станції Писарівка та Валуйки - така позиція українського керівництва.
Юлія Тимошенко, прем'єр-міністр України:
- Газ був у мінімальній кількості, яка не давала можливості створити тиск, щоб у газопроводах транспортувати цей газ 72 мільйона кубічних метрів, а по-друге, Росія заявила транспортування газу по тому газопроводу, по якому газ для забезпечення України рухається у зворотному напрямі.
Запропонований "Газпромом" напрямок транзиту російського палива може залишити частину регіонів України без газу. Структура газотранспортної системи України така, що перенаправити потоки блакитного палива, тим паче за такий короткий час, просто неможливо - каже очільник "Натфогазу" Олег Дубина.
Олег Дубина, голова правління НАК "Нафтогаз України":
- Після того як розмалювали всю карту, прийшли до одного висновку: в Одесі газу не буде одразу, пів Харкова буде відрізано, в Донецькій області буде проблема, в Луганській проблема, і частина - в Дніпропетровській. Скажіть, будь ласка, я можу на таке піти? Ні, не можу.
Тим часом Москва збирається стягнути з Києва суму, яку Росія мала отримати за експорт газу. Президент РФ Дмитро Медведєв вже доручив Олексію Міллеру підрахувати збитки. Згідно із контрактами, підписаними з Європою, це близько мільярда і ста мільйонів доларів.
Дмитро Медведєв, президент Російської Федерації:
- В результате безответсвенных, а если говорить прямо, противоправных действий украинской стороны, ряд европейских потребителей находится в очень сложном положении.
Олексій Міллер, голова "Газпрому":
- Из-за действий Украины по блокаде транзита российского газа через их территорию, сейчас страдает Словакия, Сербия, Боглария, Босния, Молдова, Македония, Венгрия, Хорвания - эти страны в большей степени сейчас страдаю из-за блокады через территорию Украины.
Україна відкидає всі претензії щодо газових заборгованостей - заявив Віктор Ющенко на зустрічі зі своїм польським колегою Лехом Качинським. Також президент спростовує звинувачення щодо незаконного відбору газу, який проходив транзитом до Європи, і порадив росіянам звертатись до суду.
Віктор Ющенко, президент України:
- Якщо наші партнери з Росії мають докази цього питання, то ми б просили, щоб вони звернулись в суд як це передбачено чинною угодою. Українська сторона не вживала жодного кроку, який би блокував поставки російського газу до Європи.
Відсудити компенсацію за збитки Єврокомісія радитиме і європейським компаніям, що постраждали від перебоїв із паливом. Її голова Жозе Мануель Баррозу пообіцяв зробити це, якщо постачання не відновиться найближчим часом. Він додав, що і Росія, і Україна ризикують втратити репутацію надійних партнерів Євросоюзу.