Президент підписав Указ про помилування 45-ти засуджених. Серед них - молодь, люди похилого віку, інваліди, учасники ліквідації Чорнобильської катастрофи та багатодітні. Юристи запевняють - якщо є зв'язки та гроші, уникнути можна будь-якого покарання.
Президент України підписав Указ про помилування 45-ти засуджених. Серед них - молодь, люди похилого віку, інваліди, учасники ліквідації Чорнобильської катастрофи та багатодітні.
Ці люди вийдуть на волю достроково. Втім, навіть за вбивство можна взагалі не сидіти у в'язниці. Це засвідчує практика. Юристи запевняють - якщо є зв'язки та гроші, уникнути можна будь-якого покарання.
Все через новий Закон "Про амністію". Правозахисники називають цей документ аж надто ліберальним, але не для всіх. Для кого він діє, - дізнавався Роман Бочкала.
Одна з найгучніших катастроф 2007-го закінчилася пшиком. Тоді в Дніпропетровську через вибух газу загинули 24 людини. На лаву підсудних сіло керівництво компанії "Дніпрогаз".
Директора, його заступника та головного інженера визнали винними, але не покарали.
Олена Кукла, мати загиблої:
- Я дочь потеряла, как я могу считать справедливым вот это решение… Кто тогда виновен?
Суд подарував засудженим волю, бо вони мають неповнолітніх дітей, їх ніколи не притягали до кримінальної відповідальності, і в них гарні характеристики з місця роботи. Закон "Про амністію" це дозволяє.
Любов Хаустова, родичка загиблих:
- Они тогда ссылались, что у них маленькие дети, а у меня погибла внучка 5-летняя, вторая внучка - 17 лет и дочь 36 лет. Разве они не хотели жить? Они тоже хотели жить. Только теперь ссылались на то, что у них маленькие дети - и все, и их нужно отпустить.
Минулий рік, Луганщина. П'яний водій "Лексуса" на шаленій швидкості вискочив на пляж та почав давити людей. Свідки стверджують, що машина просто кружляла по піску, аж раптом один з відпочивальників, Олександр Кірян, опинився під задніми колесами джипу. Тільки тоді сріблясте авто зупинилося, згадує потерпілий.
Олександр Кірян, постраждалий від аварії:
- Поворачиваюсь - вот так вот летят вещи, люди отбегают, кричат. И смотрю - морда машины летит на меня... Я лежал на спине, попытался стать на руки, начал убегать, и в этот момент попал прям под колеса. Начало крутить. Сознание не терял, была боль страшная.
Проте жодного покарання винуватець події не зазнав. Він та його адвокати скористалися нормою Закону "Про амністію".
За висновками кримінальних експертів, злочин не вважався тяжким. І суд, враховуючи цей Закон, ухвалив рішення відпустити водія, навіть не призначивши морального відшкодування постраждалим.
Наталя Одностальченко, постраждала від аварії:
- Преступление, совершенное в пьяном состоянии, алкогольном состоянии - оно дает человеку право думать, что все безнаказанно. Это мы с этим сейчас, как говорится, и живем.
15-го травня йому б виповнилося 29. Руслана Янчарука з Рівненщини забили до смерті троє п'яних молодиків. Це сталося біля цього бару. Жертву витягли на вулицю та били до нестями.
Сестри загиблого згадують, як на першому ж засіданні відчули упередженість суду. На їхню думку, через те, що двоє із злочинців - сини судді Рівненського апеляційного суду.
Людмила Форсович, сестра загиблого:
- Несправедливість була на кожному кроці, в кожному слові, у всьому. Ми бачили, але сподівались. Просто так вбити людину і залишитись непокараним… Це сприйняти важко, розумієте.
Суддівські діти так і не скуштували тюремної баланди. Суд не посадив їх за ґрати, бо одному із злочинців не виповнилося 18-ти років, а інший - жертва Чорнобильської катастрофи.
Закон України "Про амністію" був прийнятий 12 грудня 2008 року. Рідкий випадок: за це рішення проголосували 393 депутати - це всі, хто був у залі. Проти не було жодного народного обранця, і лише один утримався.
Закон "Про амністію" - ліберальний, але не для всіх, - вважає правозахисник Едуард Багіров. Протягом останніх трьох років в Україні амністували всього 32 особи.
Едуард Багіров, правозахисник:
- Я бы, наверное, под каждым Уголовным кодексом написал бы внизу: статья действуют в отношении бедных. Или - для богатых эта статья не действует.
Родичі жертв дніпропетровської катастрофи подали апеляцію. Втім, на зміну вироку не дуже й сподіваються, бо від покарання засуджених захищає закон.
Роман Бочкала, Василь Меновщиков, Євген Сакун та Віталій Ромас, К1.