75 років тому Центральний виконавчий комітет Радянського Союзу затвердив звання "Заслужений майстер спорту". Відтоді для кожного спортсмена СРСР цей титул був найзаповітнішою мрією. У незалежній Україні це звання залишається найпочеснішим для спортсменів.
Рівно 75 років тому Центральний виконавчий комітет Радянського Союзу затвердив звання "Заслужений майстер спорту". Відтоді для кожного спортсмена СРСР цей титул був найзаповітнішою мрією. У роки Другої світової цим званням нагороджували спортсменів, які відзначилися у боях. Більшість радянських космонавтів також стали Заслуженими майстрами спорту за встановлення світових рекордів у космосі. У незалежній Україні це звання залишається найпочеснішим для спортсменів.
Щоб отримати звання "Заслужений майстер спорту", атлет повинен досягти певних результатів - вибороти Олімпійське золото, стати чемпіоном світу, або ж виграти престижні міжнародні змагання. До того ж попередньо він має пройти шлях від кандидата до майстра спорту міжнародного класу.
Валерій Борзов - один з найтитулованіших спортсменів світу. В його колекції - Олімпійські нагороди усіх проб.
72-го року на Олімпіаді у Мюнхені він став першим, хто перервав гегемонію темношкірих атлетів на спринтерських дистанціях. Але першим значним здобутком в його спортивній кар'єрі стало звання "Заслуженого майстра спорту". Знак, на якому зображений бігун на тлі зірки та прапора - це найвищий рівень в кар'єрі спортсмена.
Валерій Борзов, олімпійський чемпіон з легкої атлетики:
- Этому знаку аплодировали на мировой арене. Этому знаку играли гимн и поднимали флаг. Поэтому наполняемость этого знака совсем другая. За этим стоит человек - целая группа людей: тренеры, врачи, массажисты, специалисты, наука - это все за этим знаком.
У футболі отримати звання Заслуженого - також не просто. Команда має виграти принаймні європейський трофей. Тому серед радянських футболістів Заслужених майстрів спорту було дуже мало. Переважна більшість з них грала за "Динамо" (Київ). 1986-го року 14 динамівців, які здобули Кубок Кубків та виграли Чемпіонат СРСР, отримали цей титул.
Окрім значка та посвідчення, спортсмени одержували щомісячну премію - 10 рублів.
Михайло Михайлов, володар Кубка Кубків у 1986:
- Это точно в других странах такого нет. Еще шутка по этому поводу есть. Как против Германии выходить играть. Если б они знали, что у нас Заслуженные мастера спорта - они б не вышли вообще на поле против нас. Вон Герд Мюллер - он даже не мастер спорта.
Для українських атлетів назва самого звання не змінилася. З 93-го року за найвищі спортивні досягнення їм присуджували "Заслуженого майстра спорту України". Вітчизняний богатир Василь Вірастюк свій значок заробив на командному Чемпіонаті світу, коли українці здобули звання "Найсильніша нація планети"
Василь Вірастюк, найсильніша людина планети у 2007 році:
- Якось я завжди хотів, так як був в олімпійському русі, бути олімпійським чемпіоном. Але людина, яка була ЗМС, і я її знав і бачив, це була людина, на яку треба рівнятись. Тому для мене це звання багато чого означає.
На відміну від радянських спортсменів, вітчизняні Заслужені майстри спорту взагалі не отримують жодних пільг та премій. І після закінчення спортивної кар'єри не можуть розраховувати на будь-яку державну підтримку.
Сергій Поліщук, Василь Меновщиков, Павло Лисенко, К-1.