Чи може хтось продати квартиру замість господаря? Виявляється, що так. Але, звичайно, незаконно. Ми продовжуємо серіал "Чорні квадрати" про шокуючі афери з нерухомістю. Сьогодні - історія про сім'ю, чию квартиру продав громадянин США.
Чи може хтось продати квартиру замість господаря? Виявляється, що так. Але, звичайно, незаконно. Ми продовжуємо серіал "Чорні квадрати" про шокуючі афери з нерухомістю.
Сьогодні - історія про сім'ю, чию квартиру продав громадянин США. Для цього йому потрібно було лише зробити український паспорт. Практика доводить - це не є проблемою. Шахраї без кордонів - у розслідуванні Романа Бочкали.
У цій квартирі сім'я Таценків мешкає вже 16 років. Все було добре, поки в 2007-му родина не дізналася, що їхню квартиру продали.
Наталя Таценко, власниця квартири:
- Явились люди, якобы новые покупатели. И говорят: "Мы хозяева квартиры". Показывая при этом документы - то, что квартира приватизирована, что явился Директор Валерий Юрьевич.
Чоловік із рідкісним прізвищем Директор - це колишній власник житла, точніше, він просто був тут прописаний. У 93 році хлопця - тоді йому було лише 8 - забрав батько у Сполучені Штати Америки. Назавжди.
І от два роки тому, від імені Валерія Директора, цю квартиру продали. Хлопець нібито повернувся і за один день отримав український паспорт, та ще й оформив право власності. І знову зник.
Юрій Зленко, адвокат:
- На сегодняшний день гражданина Директора в лицо никто никогда не видел. Ни одной копии его паспорта ни у кого не имеется.
Адвокат Таценків вважає, що насправді хлопець не повертався зі Штатів. Мовляв, хтось зробив паспорт за нього, користуючись тим, що знайти Директора практично неможливо. Як і перевірити документи.
Юрій Зленко, адвокат:
- Трудно найти человека, который находится в США, и расстояние между нашими странами очень сильно затрудняет выполение этой задачи.
Одразу після продажу, на родину Таценків почали тиснути. Спочатку хтось заварив двері в квартиру, коли мешканці були всередині... Потім поміняли замки. До власної оселі люди залазили через балкон.
Наталя Таценко, власниця квартири:
- Он заваривал двери вместе с нами, значит, он может ее и сжечь с нами.
А це - новий власник житла, керівник агентства нерухомості Максим Толкачов. Він запевняє, що жодних документів не підробляв, на Таценків не тиснув, і взагалі придбав квартиру саме у Валерія Директора. А де він є - Максим пояснити не зміг.
- А сейчас вы поддерживаете отношения с Директором?
Максим Толкачов, новий власник квартири:
- Нет, так его ж нет...
- А вы знаете, где он живет?
- Без малейшего понятия.
- А телефон его?
- Ничего нет.
Український паспорт на ім'я Валерія Директора був зроблений цілком офіційно. Тільки не зрозуміло, на яких підставах. Виходить, що Валера вперше отримав паспорт у 25 років, та ще й будучи мешканцем іншої країни.
Юрій Зленко, адвокат:
- Почему он не получил его в 16 лет? А как минимум должна быть справка из военкомата - подлежит ли он военному призыву или нет. Ну и так далее.
Однак на обліку в місцевому військовому комісаріаті Валерій Директор ніколи не перебував, будь-які довідки на його ім'я не видавались.
Як американець міг отримати український паспорт - питання з питань. Зараз спробуємо знайти на нього відповідь у паспортному відділені Дніпровського району. Бо саме тут був виписаний паспорт на ім'я Валерія Директора.
Тут підтвердили: паспорт Валерію Директору видавали. Голова паспортного відділу навіть припускає, що з порушеннями.
Наталя Чайка, голова паспортного відділу Дніпровського району м. Києва:
- Могла быть переклейка, могло быть все, что угодно. Вы же видите, сколько у нас аферистов и всего. Американский паспорт в карман спрятал, пришел - я вот такой вот. И сделал паспорт. Знаете, сколько таких по Украине.
Усі питання в цій історії може знати лише сам Валерій. Вже рік його розшукує Дніпровський суд, в якому розглядається справа про те, хто є справжнім власником квартири. Але знайти Валеру виявилося неважко. Ми зробили це за півгодини - завдяки інтернету. Хлопець зареєстрований в багатьох соціальних мережах. Як бачимо, він живе у Нью-Йорку, зараз йому 26 років. Чи має він стосунок до подій в Україні - невідомо, бо спілкуватися "ньюйоркер" не забажав. Втім, судячи з цих фото, в Україну він таки приїздив.
Роман Бочкала, Алла Щоличева, Іван Єрмаков та Олексій Стеченко, К1.