Рівно 65 років тому в американському Бретон-Вудсі розпочалася конференція союзників, яка заклала підвалини сучасної валютної системи. Про те, як еволюціонували світові фінанси - дивіться далі.
Рівно 65 років тому в американському Бретон-Вудсі розпочалася конференція союзників, яка заклала підвалини сучасної валютної системи. Саме там народилися Міжнародний валютний фонд і Міжнародний банк реконструкції та розвитку. І саме тоді почалася світова гегемонія американського долара. Про те, як еволюціонували світові фінанси - дивіться далі.
44 рік. У Європі ще йде війна, а на американському курорті Бретон-Вудс зібралися делегати з країн антигітлерівської коаліції, щоб створити фінансову архітектуру повоєнного світу.
Михайло Сальников, кандидат економічних наук:
- Друга світова війна вона була таким маячком для всіх країн, що в сучасному світі без співробітництва вже неможливо вижити. Якщо взяти ту саму депресію, Сполучені Штати були залишені сам на сам, і потім весь світ відчував наслідки скорочення попиту з боку Сполучених Штатів.
Замість золота валюти прив’язали до американського долара. Він став єдиною валютою, яка конвертувалася в золото. Всі інші прив’язали до “зеленого”. Контролювати валютні системи і підтримувати нестабільні грошові одиниці доручили Міжнародному валютному фонду.
Морква Олег, генеральний директор компанії з управління активами:
- Когда в Европе долларов стало неизмеримо больше, чем в Америке, а платежный баланас изменился не в пользу американсокй экономики, данная система просто начала себя изживать. Никто не хотел субсидировать экономику Америки.
Cучасна валютна система народилась, коли президент Ніксон відмовився обмінювати долари на золото. Жодна валюта більше не підкріплюється “жовтим металом”. Він перетворився на звичайний товар. Валютні курси стали вільними і могли коливатися. А Сполучені Штати, відділивши долар від золотого еквівалента, змогли друкувати астрономічну кількість "зелених".
Морква Олег, генеральний директор компанії з управління активами:
- Почему в итоге победил доллар? Потому что золота у американцев было больше, чем у Великобритании, и в конечном итоге доллар вытеснил фунт стерлингов из международных расчетов.
Глобальна фінансова криза, яка вирує сьогодні, знову змусила заговорити про потребу радикального реформування міжнародної фінансової системи. Але як це робити - ніхто не знає.
Михайло Сальников, кандидат економічних наук:
- З такою кризою світ ще не зіткався в своїй історії, і абсолютно нормально, що в такій ситуації ніхто не знає, яка правильна відповідь.
Говорити ж про завершення ери долара зарано. Він був, є і ще довго залишатиметься основною світовою валютою.
Морква Олег, генеральний директор компанії з управління активами:
- Ни одна страна, ни одна валюта сейчас не может брать на себя функции резервной валюты. А делать какую-то суррогатную единицу страны неготовы. Необходимо понимать, что должен быть какой-то независимый эмиссионный центр.
А Міжнародний валютний фонд завдяки кризі лише зміцнив свої позиції як провідна фінансова інституція світу. Щоб задовольнити попит на гроші, тільки за сьогодні він випустив облігацій на суму 150 мільярдів доларів.
У цьому будинку по вулиці Інститутській, у звичайній квартирі номер 6 розташоване представництво Міжнародного валютного фонду в Україні. Зараз тут перебуває спецпредставник цієї організації, яка веде переговори про виділення нашій державі чергового траншу позики в розмірі трьох мільярдів доларів.
Ростислав Цуркан, Валентин Бєліч, К1.