Запаркувати машину тепер зможе навіть блондинка напідпитку - за неї це зробить автоматизований паркінг. Зовні це невеликий скляний будиночок, який вміщує 29 автівок. Українське ноу-хау в дії бачила Тетяна Козирєва.
Наступна новина стане у пригоді якраз тим, хто трохи хильнув за кермом. Запаркувати машину тепер зможе навіть блондинка напідпитку - за неї це зробить автоматизований паркінг. Зовні це невеликий скляний будиночок, який вміщує 29 автівок. Електроніка у ньому імпортна, а от механіка, конструкція та програмне забезпечення - українські, відтак і собівартість його у кілька разів менша від іноземних аналогів. Утім, це лише зразок - кількість паркомісць сягатиме тисячі, а сам паркінг може бути як наземним, так і підземним. Українське ноу-хау в дії бачила Тетяна Козирєва.
Уже на під'їзді до паркінгу видно, чи є вільні місця. На табло вказують їх кількість, а на світлофорі - зелений сигнал. Автівка заїжджає - датчики фіксують габарити. Якщо машина завелика, система працювати не буде. Щойно авто опиняється на піддоні - водій може виходити. Утім, доки не пройде через турнікет, транспорт - нерухомий. Навіть на найвіддаленіший майданчик у цій п'ятиповерховий споруді машину ставлять не більш як за півтори хвилини - а це навіть швидше, ніж у іноземних аналогів.
Володимир Татаренко, генеральний конструктор Інституту паркувальних систем:
- Нам повезло - мы оттолкнулись от их конструкций, нашли недостатки в их конструкциях, которые они признают сами, это объективно, это 30 лет назад создавалось. Мы сегодня имеем 1,5 минуты при сниженной скорости в 2 раза. Паркинг проходит процесс сертификации - мы должны показать его минимальную и максимальную скорость. Скорость, которую вы видели - средняя.
Ось мозок паркінгу - контролер з програмою. Неподалік ручне керування - на випадок, якщо автоматичні системи відмовлять.
Олексій Модло, інженер-конструктор Інституту паркувальних систем:
- Вот выбирается положение, ячейка, задается направление, вот по этим цветодиодам видно, в каком положении оно находится сейчас.
Спеціальна комп'ютерна система, розроблена Інститутом паркувальних систем, дозволяє оператору стоянки стежити за всіма процесами. Сюди занесена інформація про власника картки.
Олексій Модло, інженер-конструктор Інституту паркувальних систем:
- Вот модель автомобиля вносится, ее номер и имя владельца. Оператору не надо видеть все. Допустим, 5-й ярус он физически не может видеть. То есть, он ориентируется по картинкам. Также под рукой всегда кнопка аварийного остановления. На случай аварии оператор может все остановить, чтобы никто не пострадал, и не было никакой порчи имущества.
Аби забрати машину із цього паркінгу, треба прикласти картку, дочекатися сигналу, лише після цього можна пройти турнікет, сідати і їхати. Ось вона - наша машина.
Є в Інституті паркувальних систем проекти на тисячу місць для тих, хто хоче залишити свою автівку на під'їзді до міста. А ось цей паркінг можна звести просто над уже існуючими гаражами. Щоправда, проекти усі ці поки тільки на папері. Найближчі кілька років інвестори не готові виділяти кошти.
Тетяна Козирєва, Максим Чеблін, К1.