Дешевий долар від Центробанку розкуповують, мов гарячі пиріжки. Але перед цим треба вистояти чергу з охочих купити американську валюту. На кінець тижня навіть фінансисти стали песимістами - очікувати повернення долара до рівня 8 гривень не варто.
Дешевий долар від Центробанку по 8,16 розкуповують, мов гарячі пиріжки. Але перед цим треба вистояти чергу з охочих купити американську валюту. На кінець тижня навіть фінансисти стали песимістами - очікувати повернення долара до рівня 8 гривень не варто. Наш кореспондент Веніамін Трубачов теж намагався купити пільгову валюту.
Більше сотні комерційних банків купили долар у Нацбанку за пільговою ціною. Таким чином планували збити ажіотаж. Але обіцяної американської валюти за 8,16 після обіду у київських обмінниках не знайти.
170 мільйонів "дешевих" доларів, які з’явились у банківських обмінниках, українці розмели зранку за кілька годин. Фінустанови були вимушені закривати продаж, бо валюта просто закінчилась. Щасливчики, які все ж таки купили долари, займали чергу здосвіта.
Микола Пєдас, клієнт банку, який зміг купити долар:
- Утром на Святошино, в 9:15 утра, зашел в отделение, продавали по двести доларов в руки, на депозит можно было всю сумму 380 доларов.
Державні банки у другій половині дня взагалі познімали курси валют з табличок. А охочі купити долар хоч десь не по завищених цінах, наприклад, для погашення кредиту, просто розводили руками під стінами відділень банків.
Олексій Загарін, клієнт банку, який не зміг купити долар:
- До этого был еще один обменник, там был 8,53 в продаже, и там я даже не стал спрашивать, а здесь действительно по 8,16, но мне сразу сходу сказали, даже не подошел еще к кассе - денег нет.
Ринок потерпає й від звичайних обмінників, які не підпорядковані банкам, а працюють за ліцензіями, відповідно і виставляють реальний курс долара, який нині сформувався на позначці 8,50 за один "зелений". Бо дешевого у них просто немає.
Олександр Жолудь, економіст "Міжнародного центру перспективних досліджень":
- Вони зранку відкрились на тих приблизно рівнях попереднього дня, тобто 8,30 купівля чи 8,60 продаж.
Валюту, яку купують комерційні банки у Нацбанку, вони повинні продати населенню протягом п’яти днів за курсом, не вищим 8,16, і лише через власну мережу обмінників. Але цих грошей вистачає лише на кілька годин. Люди, як і сьогодні, змушені купувати долари по завищених цінах.
Веніамін Трубачов, Микита Ісайко, К1.
- Все ж не зрозуміло, в чому причина такої різниці між офіційним і комерційним курсами долара?
- Ми вже про неї говорили, і не раз: населення в місяць купує більше валюти, ніж продає. Увага! На мільярд доларів.
- Тобто, оці 250 мільйонів доларів на тиждень інтервенцій Нацбанку мають якраз вгамувати ажіотаж?
- Мають. Але не факт, що допоможуть зменшити курс в обмінниках, хоча б до нацбанківськіх 8,15. Тому, зважаючи на те, що Нацбанк проводить інтервенції, як правило, по вівторках і четвергах, порада: шукайте дешевий долар зранку наступного дня після інтервенції.