Щоб знайти деякі сліди Другої Світової, доводиться лізти під землю. Принаймні саме з такою проблемою зіткнулися дослідники, коли вивчали гітлерівські штольні в Польщі. У Совиних горах схований стратегічний об'єкт, вкритий порохом містичних історій.
А між тим, щоб знайти деякі сліди Другої Світової, доводиться лізти під землю. Принаймні саме з такою проблемою зіткнулися дослідники, коли вивчали гітлерівські штольні в Польщі. У Совиних горах схований стратегічний об'єкт, вкритий порохом містичних історій. Звідти повернулася Тетяна Козирєва. Вона каже - температура не піднімається вище плюс п'яти.
Лише за два роки Другої світової війни - з сорок третього по сорок п'ятий - в'язні німецьких концтаборів вручну - без спецтехніки - прорубали у Совиних горах лабіринт підземних ходів і штолень. Найімовірніше об'єкт мали переобладнати під лабораторії чи завод із виготовлення зброї. Працювали тут по вісім годин на добу - більше ніхто не витримував.
Тарас Заєць, екскурсовод-перекладач:
- Є така інформації, що тут працювали діти від 13 років - вважалося, що вони підходять вже для таких робіт. Харчування було досить скупе - десь близько літра кави на день і півкілограма хліба на одну особу. Люди, які працювали тут і вижили після виходу важили близько 30-35 кілограмів.
Вхід до штольні вартував охоронець. Нині тут - експозиція зброї та знарядь праці, знайдених у штольнях. Це ось єдиний вагон, що зберігся тут з часів Другої світової. У супроводі гіда туристам на комплексі "Жечка" - з польської "Річка" - доступні майже вісімсот метрів. Яка ж загальна довжина штолень - достеменно невідомо, адже роботи з відновлення засипаних ходів тривають і досі.
Тарас Заєць, екскурсовод-перекладач:
- Є така версія, що далі проходить вузь колійна магістраль для вагонеток і власне хочуть розібрати той засип і дістатися тієї вузькоколійної магістралі. натомість відкладають те каміння сюди. І така парадоксальна річ, якщо вони зрештою не знайдуть цього, то доведеться повернути усе назад і запитання чому вони не вивезуть цього всього адже мають технології? Відповідь на це запитання така, що неподалік тут проходить тектонічний розлом і не виключення, що цю штольню засипали самі ж таки німці.
Інформації про те, що Гітлер сюди навідувався не має - штаб-квартира Фюрера була за тридцять кілометрів звідси у замку Ксьонж.
Тарас Заєць, екскурсовод-перекладач:
- Є ще неподалік така місцевість, яка називається Вальбжих і вже є готові підземні шахти, які існують там віддавна. тож якби вони йшли з одного боку і другого і якби війна тривала набагато довше, то є велика імовірність того, що вони могли би поєднати ті підземні ходи.
Якби так сталося, - тут був би найбільший у Європі, а можливо і у світі підземний тунель зі штаб-квартирами і заводами із виготовлення зброї.
Тетяна Козирєва, журналіст:
- Під час евакуації у 45 році штольні у Совиних горах підірвали самі німці. Тоді тут загинуло майже тридцять тисяч в'язнів концтаборів.
З п'яти подібних об'єктів - для туристів відкриті лише два. Решта і досі завалені камінням і вкриті пилом містичних історій.
З Польщі Тетяна Козирєва, Вадим Ревун, К1.