Ми продовжуємо серіал "Наука без життя". I сьогoднi йтиметься про те, що ми вживаємо щодня - про воду. У Київському iнститутi хiмiї її досліджують вже багато років. Однак від цього вода у домiвках кращою чомусь не стає.
Ми продовжуємо серіал "Наука без життя". I сьогoднi йтиметься про те, що ми вживаємо щодня - про воду. У Київському iнститутi хiмiї її досліджують вже багато років. Однак від цього вода у домiвках кращою чомусь не стає. А тим часом - приміщення музею інституту переповнене різноманітними винаходами. У ситуації розбиралася Iрина Долобан.
Чистою можна зробити будь-яку воду - вважають українськi вченi. За десятиліття досліджень академiк Владислав Гончарук розробив принципово нову схему очищення води.
Владислав Гончарук, академік НАН України:
- Принципиальное наше отличие от всех подходов мира, что прежде чем предлагать какую-то технологию, мы делаем глубочайший анализ этой воды. Даже на территории Украины тысячи разных вод.
Дослідження академік проводить - на рибках. Аналiзуючи їхню кров, вчений довiв, що забруднена вода змінює її склад.
Владислав Гончарук, академік НАН України:
- Мы берем рыбок разных поколений исключительно в чистой питьевой воде, выращивая эти поколения мы смотрим, как меняется состав крови рыбки, помещенной в исследуюмую воду
Отже, на думку науковця, - щоб вода приносила людині найбільшу користь, окрім, власне кисню й водню, - вона має містити лише чотири додаткових компоненти - кальцій, магній, калій та натрій.
В інституті хімії розробили устаткування для очищення будь-якої води. Міняти в системi нiчого не потрiбно мінімум тридцять років.
Владислав Гончарук, академік НАН України:
- Там заложены новейшие наши достижения в области кинетики механизма различных реакций. Это и химические реакции, и биологические процессы, и физические процессы в одном пакете.
Ось така установка може забезпечити питною водою сто тисяч мешканців. Сюди закачується вода. Основний етап очищення відбувається у цьому блоці - рідина позбавляється токсинів, колоїдних та органічних речовин. Потім вода очищується від солей та потрапляє до резервуару, звідки розподіляється по квартирах. Мешканцi деяких мiст України вже користуються такою водою.
Ірина Долобан, журналіст:
- Тут розташована одна з таких систем. Встановлена півроку тому, вона забезпечує чистою водою один з мікрорайонів Борисполя. Прозора, приємна на смак.
У Києві таких бюветів поки що немає. На думку академіка, забезпечити райони мiста чистою водою не дорого, проблема в iншому.
Владислав Гончарук, академік НАН України:
- Для того, чтобы все это реализовать, нужно создать совсем новые госты. Я их сделал.Подали, согласовали со всеми структурами, кроме одной. И как вы думаете, что это за структура - та которая отвечает за здоровье человека - Министерство охороны здоровья.
Тепер академік досліджує солону воду аби дізнатись, в якій частині морського узбережжя безпечніше відпочивати.
Ірина Долобан, Валентин Бєлiч, Геннадій Анiкеєнко, К1.
Завтра дізнаєтесь про київського кібернетика, який хоче змінити схему оплати комунальних послуг. Він знає, як оцінювати опалення, світло і воду не за кількістю, а за якістю!