Коптильне підприємство поміж житлових кварталів. За чотири роки у місті Бровари маленький цех перетворився на завод, який на день закопчує більше однієї тонни риби. Викиди в атмосферу втричі перевищують допустиму норму.
Коптильне підприємство поміж житлових кварталів. За чотири роки у місті Бровари маленький цех перетворився на завод, який на день закопчує більше однієї тонни риби. Викиди в атмосферу втричі перевищують допустиму норму.
Санітарні служби вже чотири рази опломбовували підприємство, а воно й досі працює. Цю інформацію ми отримали в одному з електронних листів. Чому у Броварах нехтують законом, дізнавалася Тетяна Штан.
Ранок Андрія Хмарського починається з фотоапарата. Кожен крок сусідів вже протягом року він день за днем фіксує на камеру. Від маленького цеху до підприємства - еволюція бізнесу з копчення риби за сусідським парканом перетворила його життя на жах.
Через дим з труб уже півроку пустує дитячий майданчик. У дочки Андрія постійно хворі бронхи. Війну коптильні сім'я Хмарських оголосила півроку тому, до них приєдналися сусідні двори. Сотні скарг та листів - ними тепер накривають стіл у домі Андрія.
Андрій Хмарський, сусід коптильні:
- Будівельний цех працює з відхиленням від норм. Пункт такий-то такий, в результаті недотримання відстані не виконується санітарна норма - це офіційна відповідь.
Першу перемогу борці святкували в травні 2008 року - екологічна служба опломбувала цехи і заборонила роботу коптильні.
Тетяна Кравцова, сусідка коптильні:
- После того как нам отвечают, что предприятие закрыто и опломбировано, мы звоним исполнителям - предприятие работает. И действительно, приезжали, зафиксировали снятие пломб: 4 раза ставились, 4 раза снимались - максимальный штраф 420 гривен. Что это для большого предприятия?
Остання заборона датована вереснем 2008 року - пломби зірвали вже за три доби.
Тетяна Штан, журналіст:
- Це остання відповідь від Обласної санітарної епідеміологічної служби - за цим документом ТОВ "Ледокол" вже місяць як не працює. Тим часом сусіди спостерігають зовсім іншу картину.
Відвантажувати продукцію ТОВ "Ледокол" - ще одна назва ПП "Шамілов" - розпочало о 8 ранку, за годину встигли завантажити три машини. Через смердючий дим графік роботи коптильного цеху знають в усіх навколишніх будинках.
Андрій Хмарський, сусід коптильні:
- Вот сидит спиной хозяин Самлов, отец. Они готовят рыбу, якобы не работают. У них рыба коптится в трех режимах: когда мало дыма, больше и очень много дыма - они ночью это делают.
Поряд зі старим коптильним цехом розпочали будівництво нового: заклали фундамент та проводять каналізацію.
Андрій Хмарський, сусід коптильні:
- Когда я ходил к главному архитектору города, мне отвечали: "А что мы можем сделать? Уже построено, мы же не можем поломать." Сейчас они снова что-то строят, я уверен, что у них нет документов. Они прийдут с этим, который подписан. Почему его подписывают - я не знаю.
Аби зупинити дим з труби, чергову заяву, підписану всіма мешканцями району, до прокуратури несе Кравцова Тетяна. Попередня так і залишилася без відповіді. Новий прокурор - нова команда. Всю вину перекидають на санітарну службу - пізно документи надіслала.
Євген Литвиненко, помічник прокурора Броварського району:
- Мне кажется, что есть нарушения, хотя бы по работе санэпидемстанции - несвоевременность реагирования.
На вивчення документів у Євгена Литвиненка - один місяць. За цей час коптильня встигне виготовити близько 30 тонн риби.
Тетяна Штан, Віталій Мельник, К1