Це був рік великих сподівань, обіцянок і розчарувань. Найголовніші з них - парламент і долар.
Це був рік великих сподівань, обіцянок і розчарувань. Найголовніші з них - парламент і долар.
У Верховній раді цілий рік створювали більшість. Як правило, ситуативну. За голосами було справжнє полювання. Та все одно для прийняття надто важливих для країни рішень часто не вистачало лише кількох. І хоча офіційно змінювати фракцію народні обранці не можуть, фактично розклад парламентського пас'янсу за рік мінявся не раз.
Пригадуєте, скільки гривень давали на початку року за одну ось таку купюру? Попри політичні потрясіння останніх років, здавалося, що стабільніше за курс американської валюти в Україні немає нічого. Але саме у 2008-му долар став чутливим до політики.
5 гривень 8 копійок коштував долар у січні 2008-го. У цей час людей найбільше хвилює отримання компенсацій за радянські вклади. Ось ці кадри відображають настрій новорічних свят. Видають по обіцяній тисячі гривень, у чергах біля "Ощадбанків" у січні помирає 5-ро людей.
А це відео лютого. Парламентарі взялися до роботи. Ось так більше місяця регіонали блокували парламентську трибуну.
Навесні американська валюта починає повільно повзти донизу. 5,05 - 5,00. Тим часом у перерві між блокадами депутати... працюють.
Це вже травень. Долари купують за 4,80. А у Раді місце біля трибуни займають "БЮТівці". Цього разу законодавчий орган не працює кілька днів. Президент і прем'єр обмінюються взаємними звинуваченнями.
Юлія Тимошенко, прем'єр-міністр України:
- Чотири місяці йде повне блокування роботи уряду, іде повне нехтування антиінфляційними законопроектами.
Віктор Ющенко, президент України:
- Сьогодні стався безпрецедентний випадок, коли коаліційна більшість, яка несе відповідальність за роботу українського парламенту, приступила до його блокування.
Трибуна у Верховній раді цього року стала не лише місцем для виступу народних обранців. Тут представники різних політичних сил, щоб переконати своїх опонентів, влаштовували справжні баталії. 9 разів парламентарі блокували трибуну, через це законодавчий орган був практично недієздатним, а депутатам часто доводилося сидіти без роботи. Із 105 днів пленарних засідань вони працювали всього 35.
Літо - свято для тих, хто має валютні кредити. Із червня до серпня долар коштує 4,60 - 4,80. Цей період проходить під гаслом - а чи є коаліція? Об'єднання БЮТ-НУНС і без того має мінімальну перевагу - всього 227 голосів, а у червні втрачає двох депутатів.
Долар у вересні повертається до позначки 5. У сесійній залі розвалюється коаліція. Ось це голосування за закон про Кабмін, в якому обмежуються права президента, остаточно розсварило колишніх союзників.
Арсеній Яценюк, колишній голова Верховної ради України:
- Завтра буде процедура офіційного прощання з коаліцією - хто з квітами, хто з вінками - приходьте на десяту годину.
У парламенті криза. Поки народні обранці шукають нові комбінації більшості, долар стрімко зростає. Ще першого жовтня його можна купити за 5,13. Уже 8 жовтня американська валюта долає позначку у 6 гривень. Цього ж дня глава держави виступає із заявою.
Віктор Ющенко, президент України:
- Згідно з Конституцією України я оголошую про припинення діяльності Верховної ради шостого скликання та проведення дострокових парламентських виборів.
Весь місяць БЮТ і Секретаріат президента штурмують суди. Наприкінці місяця долар уже по 7,5. Попри рекордну ціну, американська валюта стає дефіцитом.
Це вже реанімована Рада. 31 жовтня депутати приймають антикризові закони. За три дні долар на міжбанку падає до 5,80. Нацбанк забороняє продавати валюту за курсом вищим, ніж офіційний. Політичний листопад запам'ятався звільненням спікера.
Арсеній Яценюк, колишній голова Верховної ради України:
- Мене пішли, щоб я повернувся, але вже не сюди.
Нацбанк хвалиться досягненнями. Проте долар і вдень зі свічкою не знайдеш.
Поки Рада працює без спікера, "зелений" набиває собі ціну. 6,65 - 6,80. У грудні долар долає позначку 7 гривень і що не день - невпинно зростає.
9 грудня Рада обирає нового спікера.
Володимир Литвин, голова Верховної ради України:
- Депутатські фракції БЮТ, НУНС і Блок Литвина утворили коаліцію у Верховній раді України.
Та курс і коаліція виявилися несумісні. 15 грудня долар б'є рекорд - 8 гривень. Та це не межа. За два дні - 9,70. 18-го грудня в обмінниках виставили цифри - 10,20 долар і 15 гривень - євро. Ця зустріч повернула курс валют в інше річище. Міністрові фінансів та голові Нацбанку президент дає 10 днів для врегулювання ситуації. Вже наступного дня гривня починає зміцнюватись.