У Києві Червона Армія знову зійшлася у бою з німецькими військами. Кровопролитну битву за аеродром "Ютеборг" у травні "45го - відтворили буквально крок за кроком.
У Києві Червона Армія знову зійшлася у бою з німецькими військами. Кровопролитну битву за аеродром "Ютеборг" у травні "45го - відтворили буквально крок за кроком. Таку реконструкцію влаштували військово-історичні клуби разом з курсантами столичних училищ. Як усе відбувалося - бачив і Веніамін Трубачов.
Веніамін Трубачов, журналіст:
- Ось на цьому полі відтворюється реальний бойовий епізод. Німецькі війська намагаються прорватись через територію аеродрому, де стоять ось такі літаки. Але підрозділи Червоної армії відбиваються і переходять у контрнаступ.
Постріли та вибухи - це спочатку наступають німці. Двічі намагаються захопити позиції радянських військ. Навіть задіють ось такий броньований автомобіль. Зовні копія оригінальної машини часів війни. Але всередині сучасні деталі.
Сергій В'юшин, учасник реконструкції бою:
- В этой машине только некоторые фрагменты рамы дошли именно от той машины которая лежала в основе такого броневике, то есть это "Адлер супер шесть". Мосты, двигатели - это уже из современных автомобилей.
Позиції Червоної армії надійно укріплені. Окопи та протитанкові конструкції - усе за технологіями Другої світової війни. Готувались до реконструкції два місяці. Тож бій приймають у всеозброєнні.
Сергій Науменко, учасник реконструкції бою:
- Если боевыми патронами там, как говорится нету предусмотреных какими-то конструкторскими даными, он работается нормально, а на холостых немножко притормаживает.
Кулеметні черги - по німецьких військах. Для Сергія Науменка це не просто бій, а ще й сімейне протистояння. По ту сторону фронту, у нацистських лавах, - воюють його рідні сини.
Олексій Науменко, учасник реконструкції бою:
- Говорят, что немцы были плохие - на самом деле это не так, то есть не все были плохие. Просто при немцах некоторые жили хорошо.
Олександр Науменко, учасник реконструкції бою:
- Ну кому-то же надо быть на вражеской стороне, не всем же быть русскими в комплекте: магазины, автомат, у некоторых бывает пистолет.
Зброя: автомати, кулемети, рушниці та пістолети - з фронтових часів. Спорядження учасників реконструкції бойових дій також відтворене до деталей. Навіть форма така, як носили бійці в роки війни.
Єгор Превір, учасник реконструкції бою:
- Вот это идет гранатный подсумок 42 года, сюда вставляются две гранаты, тут такое отделение для двух гранат, ну это стандартная пилотка, это фляга, это патронные подсумки, сюда влезет где-то по 15 патронов в каждый подсумок, из них достаточно удобно их доставать, ну это саперная лопатка. Винтовка тоже раритетная 33 года, боевая с холостыми патронами
Підрозділи Червоної Армії приймають бій й переходять у наступ. За лічені хвилини - ламають хід битви. У фіналі захоплюють у полон німецьких військових. Ті з піднятими руками виходять з будівлі, у якій ховалися.
Дмитро Адаменко,учасник реконструкції бою, історик
- Тут каждый день новое, потому новая реконструкція - это означает продолжается старое дело, старое хорошое дело.
Ця реконструкція, - не просто згадка про страшні події Другої світової. А й застереження сучасникам - щоб стрілянина лунала лише у таких пам'ятних боях. Після яких загиблі оживають, а противники братаються.
Веніамін Трубачов, Вадим Свиридонов, К1.