8 липня - день матері-героїні. У Радянському Союзі героїнями ставали жінки, які народжували щонайменше десятьох дітей. І наша розповідь - теж про героїчних матерів. Спортсменок, які наважилися народити у розквіті кар'єри.
8 липня - день матері-героїні. Таке звання в Радянському Союзі заснували шістдесят п'ять років тому. Героїнями ставали жінки, які народжували щонайменше десятьох дітей. І наша наступна розповідь - теж про героїчних матерів. Спортсменок, які наважилися народити у розквіті кар'єри. Чим дітлахи допомагають своїм матерям і чи можна після пологів повернутися на спортивний олімп - знає Костянтин Коробов.
П'ятдесят восьмий рік, Ларисі Латиніній - двадцять чотири. На Чемпіонаті світу вона здобуває п'ять золотих і одну срібну медаль. Олімпійська чемпіонка, у Москві вона виступає вже за двох - Латиніна підіймається на п'єдестал на четвертому місяці вагітності.
Ірина Ярославцева, гінеколог Українського центру спортивної медицини:
- Это допинг, да. Очень мощный допинг для женщины. С беременностью у женщины как бы появляются дополнительные силы и возможности, чтобы выносить эту беременность.
Вагітність - допінг легальний, але не бажаний. Ходити одночасно до жіночої консультації і до спортзалу лікарі не радять, можливі ускладнення. Але останнє слово часто не за акушером, а за тренером.
Ірина Ярославцева, гінеколог Українського центру спортивної медицини:
- Если женщину выбирали на какие-то ответственные соревнования, то она старалась прервать эту беременность, как бы она ее ни желала - для них спорт важнее. И слово тренера - закон.
Ірина Мерлені завагітніла дві тисячі шостого - уже із золотом Афін, вона готується до Чемпіонату світу.
Ірина Мерлені, олімпійська чемпіонка з вільної боротьби:
- Я декілька місяців хвилювалася, боялася сказати тренеру, що я вагітна. Він тоді дуже розраховував, що я виграю Чемпіонат світу, що я гарно підготуюся. У нього всі надії тоді саме на мене покладалися.
Непосидючістю маленький Артур - в маму. Уже вагітна, Ірина тренується - бігає кроси і віджимається, а на восьмому місяці підкорює американські гірки. І після пологів дає собі тільки півтора місяця відпочинку.
Ірина Мерлені, олімпійська чемпіонка з вільної боротьби:
- Через півтора місяці я вже спокійно тренувалася. Пам'ятаю, до Чемпіонату світу шість місяців залишалося, півроку, я почала посилено тренуватися, і на Чемпіонаті світу посіла друге місце.
Після срібла Чемпіонату світу була ще одна олімпійська медаль - бронза з Пекіна. Ірина ще пакує речі на тренувальні збори, а в планах уже виношує іншу дитину.
З одного боку - чемпіонка, з іншого - матір. Спортсменкам здебільшого доводиться обирати між медалями і дітьми.
- Те, що вагітність у більшості випадків додає сил - уже давно відомий факт. Утім, що робити жінці, котра не лише не планує виступати за олімпійську збірну, а й взагалі не займалася спортом?
- У таких випадках лікарі особливо радять взятися до фізичних справ! Це підвищує не лише фізичні можливості жінки, а й психічну витривалість. Що корисно і для чоловіків.
- А я тут знайшов перелік видів спорту, якими радять займатися майбутнім мамам-чемпіонкам. Передусім - це плавання, аквааеробіка і біг. Також велоспорт і йога. А от від бойових мистецтв доведеться відмовитись.