Минає 30 років, відколи Саддам Хусейн очолив Ірак. Він щороку потрапляв до рейтингу найжорстокіших диктаторів сучасності, який друкує впливовий часопис "Парад". Хто очолив рейтинг найгірших тиранів цього року - в "Одній історії".
Минає 30 років, відколи Саддам Хусейн очолив Ірак. Він щороку потрапляв до рейтингу найжорстокіших диктаторів сучасності, який друкує впливовий часопис "Парад" на основі звітів міжнародних правозахисних організацій. Хто очолив рейтинг найгірших тиранів цього року - в "Одній історії" Ростислава Цуркана.
Тиран №1: президент Зімбабве Роберт Мугабе
Рейтинг світових тиранів очолює президент Зімбабве Роберт Мугабе. Цим сумнівним титулом 85-річний диктатор, який править уже 29 років, ушанований за економічну прірву, в яку він вкинув колись процвітаючу африканську країну. Інфляція в Зімбабве - найвища у світі. У січні уряд випустив банкноту в 50 мільярдів доларів, однак за ці гроші можна купити лише 2 буханці хліба. Без роботи - три чверті населення. Критична ситуація і з охороною здоров'я. Так, ВІЛом заражений кожний четвертий чоловік. Через епідемію СНІДу середня тривалість життя зімбабвійця - 39 років. Сам же Роберт Мугабе - один із найбагатших жителів Чорного континенту.
Тиран №2: президент Судану Омар аль-Башир
А цей чоловік із ціпком - президент Судану Омар аль-Башир. Він став першим у світі главою держави, на арешт якого Міжнародний кримінальний суд видав ордер. Його звинувачують в організації геноциду в провінції Дарфур. Громадянська війна у Дарфурі спалахнула 6 років тому, коли чорношкірі християни розв'язали боротьбу за незалежність. У ході бойових дій загинуло 180 тисяч людей, 2 мільйони стали біженцями. За наказом президента переважно ісламського Судану, урядові війська масово розстрілювали християн і спалювали цілі селища.
Тиран №3: Президент КНДР Кім Чен Ір
Це останній відеозапис з лідером Північної Кореї Кім Чен Іром. З часу останньої появи на публіці він схуд і виглядає дуже хворобливо. Як пишуть південнокорейські газети, 67-річний Кім Чен Ір переніс інсульт і хворий на рак. Водночас його режим і досі залишається одним із найбільш репресивних у світі. У рейтингу дотримання прав людини і свободи преси Північна Корея вже 30 років посідає останнє місце. Сотні тисяч громадян заслані в трудові табори за різні "антидержавні" злочини. Водночас у світового співтовариства зв'язані руки: нещодавно КНДР розробила і випробувала ядерну зброю.
- Ще раз переконалась, що влада, коли її забагато, викривляє свідомість людини. Деякі з диктаторів любили спостерігати за катуваннями, хтось оголошував себе апостолом...
- Були і такі, що полюбляли людське м'ясо - наприклад, Жан-Бедель Бокасса - тиран Центральноафриканської республіки...
- А найбільш дивним я вважаю президента Туркменистану Сапармурата Ніязова! Туркменбаші оголосив себе довічним президентом, дав своє ім'я аеропорту, одному з зимових місяців, безлічі вулиць і шкіл, усім трьом телекомпаніям і навіть метеориту.
- І що найцікавіше - попри гори трупів, що залишаються від правління диктаторів, їхня старість зазвичай тиха і заможна.