70 років тому німецькі війська вторглися на територію Польщі. З цього дня карта Європи почала швидко мінятися. Згідно з пактом Молотова-Рібентропа, у сфері інтересів Берліна - Литва і Західна частина Польщі.
70-т років тому німецькі війська вторглися на територію Польщі. З цього дня карта Європи почала швидко мінятися. Згідно з пактом Молотова-Рібентропа, у сфері інтересів Берліна - Литва і Західна частина Польщі. 17-го вересня у ролі визволителів радянські війська увійшли на польську територію. І менше як за місяць одна з найбільших європейських країн зникла із карти. Минуло ще 2 місяці - СРСР розпочинає війну з Фінляндією, і таки відсуває її кордони на схід. Згодом радянське військо поступово захоплює Бесарабію, та усі країни Прибалтики. Німеччина до цього часу - вже окупувала низку європейських держав. Обидва агресори почали готуватися до нападу один на одного.
Ось так вона виглядала до Другої Світової..., а ось так її бачили Німеччина та СРСР. Згідно з пактом Молотова-Рібентропа, у сфері інтересів Берліна - Литва, регіон Вільнюс і Західна частина Польщі. Про Східну частину мав "подбати" СРСР, так само, як і про Бессарабію, Латвію, Естонію та Фінляндію. 17-го вересня у ролі визволителів радянські війська увійшли на польську територію. І менше як за місяць одна з найбільших європейських країн зникла із карти. Минуло ще 2 місяці - СРСР розпочинає війну з Фінляндією, і таки відсуває її кордони на схід. Згодом радянське військо поступово захоплює Бессарабію, та усі країни Прибалтики. Німеччина до того часу - вже окупувала низку європейських держав. Обидва агресори почали готуватися до нападу один на одного.
Жалобні урочистості відкрилися на Вестерплатте о 4-ій годині 45 хвилин. Саме у цьому місці і у цей самий час 70 років тому розпочалася Друга Світова. Спершу пам'ять загиблих вшанували хвилиною мовчання, після цього президент країни Лех Качинський виступив з промовою. Утім згадав не лише перше вересня.
Лех Качинський, президент Польщі:
- 17 вересня, Польща ще відбивала удари Німеччини. Однак цього дня Польща, дістала удар у спину - від більшовицької Росії. Можна сказати союзники виконали ті плани, про які домовилися, підписавши пакт Молотова - Рібентропа.
Спеціально аби обговорити різні погляди на історію у містечку Сопот зустрілися прем'єри Росії та Польщі. Володимир Путін закликав польського колегу Дональда Туска розвивати відносини між країнами, а спірні питання Другої світової - залишити історикам.
Володимир Путін, прем'єр-міністр Росії:
- Но если говорим об объективной оценке истории, мы должны понять, что она не имеет одного цвета. Она была многообразной и ошибок было наделано со всех сторон - огромное количество.
Після зустрічі прем'єри відправилися до Вестерплатте, де по обіді продовжилися урочистості. Там Володимир Путін вже йшов разом з німецьким Канцлером Ангелою Меркель.
Ангела Меркель, федеральний канцлер Німеччини:
- Ми ніколи не забудемо того, що наші друзі як на сході так і на заході зробили усе можливе аби зрозуміти і пробачити нас. Подали нам руку дружби і ми з вдячністю її прийняли.
Серед 30-ти делегацій, із різних країн світу була й українська, на чолі з прем'єром - Юлією Тимошенко. У своїй промові вона сьогоднішній день назвала тріумфом свободи, та згадала про загиблих українців, що зробили свій внесок у перемогу.
Олександр Николишин, К1.