Українці їдуть на заробітки до російського Сибіру. Там живе близько трьох мільйонів наших співвітчизників. У тайзі українці бурять свердловини та добувають нафту. Працюють за схемою: місяць там, місяць удома.
Українці їдуть на заробітки до російського Сибіру. Там живе близько трьох мільйонів наших співвітчизників. У тайзі українці бурять свердловини та добувають нафту. Працюють за схемою: місяць там, місяць удома. Вчора у нафтовиків було професійне свято, а сьогодні ми розкажемо, скільки заробляє простий український гастарбайтер-сибіряк. Із Тюменщини повернувся Веніамін Трубачов.
З цього коридору у Полтаві починається шлях українського бурильника на північ. У маленькому кабінеті заробітчани реєструються та проходять медичний огляд.
Віра Ширай, диспетчер авіаперевезень:
- Ежегодно проходят флюорографию и берут с тубдиспансера справку.
Перевіряють тиск та рівень алкоголю у крові. Якщо тест показує хоч мінімальний рівень сп'яніння - відправляють додому.
Наталія Височин, лікар:
- Коли нулі у нас все в порядку, коли одиниця пішла, там уже є алкоголь. Такого у вас немає, зараз усі з нулями? Буває але рідко.
Віталій Настичук вже третій рік літає на північ. Якщо практично усі заробітчани беруть із собою сало, то його дружина пакує у сумку домашні солодощі.
Віталій Настичук, інспектор служби безпеки:
- Ми берем больше необходиміе вещи, которіе больше поддержуют напоминаение о дому сладости может біть какие, домашние - супруга готовит вкусные вещи.
Дорога на роботу займає близько доби. З Полтави бурильники автобусом їдуть у Бєлгород. Звідти чартерним рейсом до міста Нягань у Тюменські області. Далі машинами знову до… Полтави. Точніше до селища Полтавське, яке розташоване посеред тайги.
Це вже Сибір. До найближчої бурової установки добиратись годину. Олександр чотири роки працює у тайзі, буває за день намотує 800 кілометрів. Трапляються й незвані гості.
Олександр Рибак, водій:
- З куста виїжджав, виїхав до бетонки сім ведмедів бачив. Група чотири взрослих і ведмедиця з малишами.
Просто посеред лісових хащів та, здається, вічного болота виринає вишка, звідки качають нафту. Це кілька гектарів вирубаних дерев огороджених парканом.
Веніамін Трубачов, журналіст:
- Сюди без спец одягу не пускають. Треба обов'язково вдягнути куртку, каску та окуляри. Адже на цьому режимному об’єкті серед тайги добувають російську нафту. Спочатку збирають ось таку установку для буріння і за 21 один день роблять свердловину на 3000 метрів углиб. А потім встановлюють ось такі вентилі для регулювання тиску у трубах.
Місце вже розвідали та пробурили свердловини. Зараз їх освоюють. Себто нафту фільтрують від води, парафіну та піску.
Ось воно чорне золото. За старою традицію, як тільки нафта пішла по трубах - треба нею обмити руки та обличчя.
Ігор Сас, помічник бурильника:
- Воно ж сюда ллє, а другий рас отам ллє на голову. Бувають такі випадки.
На цій буровій - українці працюють по дванадцять годин на добу. За місяць у Сибірі заробітчани отримують півтори-дві тисячі доларів. Робота не зупиняється ні на секунду. Тож відпочивають прямо тут у спеціально облаштованих вагончиках.
Олександр Крутіков, майстер капітального ремонту свердловин:
- Этот вагончик, нормальный вагончик: четыре кровати, стол, все необходимое, чтобы спать.
Щоб дістатись вишки, яку лише зараз встановлюють, з бази треба півгодини гелікоптером летіти. Навколо на сотні кілометрів лише ліси та болота. Перетинаємо річку Об. У цій частині Сибіру зараз сонце, різко змінюється дощем. Це ще нічого - за кілька місяців буде мінус сорок.
Іван Матієшин, Генеральний директор нафтової компанії:
- Я хочу этих людей сохранить, сохранить ту преемственность которая была раньше, преемственность отец-сын, там за сыном соседний мальчик идет, доказать, что эта профессия престижна. Чтобы обучить - это нужно не только пять лет в институте, нужно есть 5-10 лет шлифовки на объектах.
На цьому об'єкті бригада буквально за п'ять хвилин підіймає вишку лебідками. За кілька днів розпочинається наступний етап - буріння. Далі освоєння - тобто викачування нафти.
Поселення українських заробітчан повністю на самозабезпеченні. У цих теплицях вирощують овочі. Від початку року зібрали рекордний урожай.
Михайло Юдін, Технолог тепличного господарства:
- Шесть тонн огурца мы сдали, две с половиной - помидоров и килограммов 400 баклажанов и перца.
Їжі вдосталь, а от на алкоголь - табу. У Сибірі сухий закон. У їдальні навіть список вивісили звільнених за пияцтво. Таких штрафують та відправляють додому. Але це окремі випадки. Українські буровики одні з найкращих фахівців у світі, але їм доводиться їхати за тисячі кілометрів, щоб працювати за спеціальністю, заробити грошей та прогодувати сім'ю. Адже в Україні для них роботи не знайти.
З Тюменської області Росії, Веніамін Трубачов, Олексій Шматов, К1.