Водний апокаліпсис на Миколаївщині. До селища міського типу Єланець водопостачання з Вознесенська припинили 12 років тому. Тоді ж місцева санепідемстанція опломбувала всі колодязі через великий вміст солі у воді.
Водний апокаліпсис на Миколаївщині. У селищі міського типу Єланець копають лише порожні криниці. Водопостачання з Вознесенська до багатотисячного населеного пункту припинили 12 років тому. Тоді ж місцева санепідемстанція опломбувала всі колодязі через великий вміст солі у воді. Тепер тут найдорожча питна вода в Україні. Як виживають мешканці Єланця - далі у сюжеті Тетяни Штан.
Одного дня 12 років тому в усіх цих будинках припинили водопостачання - сказали, через заборгованість. Ця криниця, вирита ще в довоєнний період, стала єдиним джерелом води. Та виявилося, що у відрі не лише Н2О, а ще й безліч хімічних елементів - ця вода не придатна до споживання.
У всьому Єланці ранок починається однаково.
На подвір'ї криниць, як грибів після дощу - вони потроху витісняють дитячий майданчик. Та перш ніж набрати звідти води, її туди потрібно налити.
Андрій Бедратий, мешканець с.м.т. Єланець:
- Ну, это не колодец, это цистерна. Выкапывается яма, потом цементируется, обштукатуривается - у нас тут работает много бригад, которые делают профессионально. 3 дня - и готово, с шейкой, со всем, бизнес уже свой.
Питна вода тут коштує найдорожче в Україні: 1 кубічний метр - 30 грн. Її возять молоковозами з сусідніх районів - це ще один місцевий бізнес. Втридорога куплене тримають під замком.
Андрій Бедратий, мешканець с.м.т. Єланець:
- Ну, ведра где-то на день хватает, чисто попить, поесть.
Для прання, миття чи прибирання воду черпають з іншого боку будинку. Тут - свердловини з місцевою підземною водою.
Андрій Бедратий, мешканець с.м.т. Єланець:
- Но мы с соседом на двоих по одной стробе, вот тут в подвале у меня стоит насос.
Та, що піднімається з-під землі, на погляд нічим не відрізняється від дорогоцінної привозної води.
А ось сантехніка з технічною водою не мириться - крани виходять з ладу регулярно.
Андрій Бедратий, мешканець с.м.т. Єланець:
- Видите, соль выступает везде, даже никель не выдерживает, ржавеет, вот видите, там соль, там очень соленая вода.
Кухонне начиння у родині купують для кожної води окремо - інакше не можна.
Андрій Бедратий, мешканець с.м.т. Єланець:
- У нас даже 2 чайника: вот это чайник для чая - тут действительно питьевая вода, а это чайник, если надо нагреть - и вот раз - и сразу муль.
Побут Андрія - це життя заможних родин. Півтисячі гривень на свердловину і скільки ж на підземну цистерну в Єланці можуть собі дозволити не всі. До цього колодязя щодня приходять сотні людей - дехто набирає на господарські потреби, дехто для пиття - ігнорувати заборону санепідемстанції змушує тонкий гаманець. Шанси на відновлення водопостачання у місті вимірюються мільйонами - адже за 12 років труби розтягнули на металобрухт.
З Миколаївщини Тетяна Штан, Дмитро Поденко, К1.
І ще одна цікава деталь, яка не увійшла в сюжет. Наша кореспондентка Тетяна Штан та оператор зголодніли і взялися шукати у місцевих кафе перші страви. І не знайшли жодної! Адже це надто дорого - через брак води.
І це не єдина проблема. Коли наші журналісти нарешті попоїли, вони втрапили в іншу халепу. Туалети. Туалети в європейському розумінні цього слова. Те, що вони змогли знайти, - це традиційні для слов'ян "гніздові" буди.