16 липня 955 років тому відбувся 10-й Вселенський собор. Саме на ньому був офіційно закріплений розкол Християнської церкви. Чим сьогодні відрізняються православ'я та католицизм та чи можуть вони знову об'єднатися - дізнавався Олександр Николишин.
16 липня 955 років тому відбувся 10-й Вселенський собор. Саме на ньому був офіційно закріплений розкол Християнської церкви. Як і в більшості подібних випадків, яблуком розбрату стала боротьба за владу. І Рим, і Константинополь прагнули нероздільного верховенства. Адже церковні очільники у ті часи мали величезний вплив, іноді навіть більший, ніж світські правителі. Чим сьогодні відрізняються православ'я та католицизм та чи можуть вони знову об'єднатися - дізнавався Олександр Николишин.
У Католицькій церкві, на відміну від Православної, можна сидіти під час служби. Це одна з найпомітніших відмінностей між ними, однак далеко не єдина.
Таких відмінностей - радше ритуальних, які складалися протягом тисячоліття з часу розколу християнства, - чимало. Зокрема, ось це розп'яття - католицьке: ноги Ісуса складені навхрест та прибиті одним цвяхом, а це - традиційний православний хрест - ноги паралельно одна до одної, прибиті 2-ма цвяхами та спираються на перетинку. Релігієзнавець Людмила Филипович переконана - такі відмінності незначні й зовсім не принципові.
Людмила Филипович, релігієзнавець:
- Я думаю, що це зовнішнє не має розділяти християн. Будь-яка віра, яка приходить на певне етнічне середовище, вона всмоктує ті традиції, які існували до неї.
Більш болючими впродовж багатьох років були декотрі питання віри - додані католиками догми.
Людмила Филипович, релігієзнавець:
- Змінено уявлення про те, від кого сходить дух святий - тобто, вони додали відоме формулювання "фелі окве", тобто - і від Сина, тобто, не тільки від Бога Отця, а й від Сина. Був доданий догмат про непорочне зачаття не лише Ісуса Христа, а й Діви Марії, і про непомильність Папи в питаннях віри і моралі. Католики ввели догмат про чистилище.
Утім, і щодо цих питань в обох церквах дійшли порозуміння.
Отець Кирил, голова відділу зовнішніх церковних зв'язків Української Православної Церкви:
- Питання "фелі окве" - вони досить успішно розв'язуються. Це питання відходить зараз на другий план. Саме через те, що католицька сторона приймає те, що від цієї вставки можна позбавитися.
Отець Олександр, настоятель костелу Святого Олександра:
- Це не є таке неврологічне - це питання доброї волі в ім'я більшого, спільного блага.
Але навіть заради спільного блага ні православні, ні католики не хочуть поступатися верховною владою. У православних всі глави церков - патріархи - мають приблизно однаковий статус. Їхня влада поширюється лише на окремий патріархат.
А от у християн західного обряду є офіційний церковний глава - Папа Римський. І прирівнювати його до патріархів католики навідріз відмовляються.
Отець Кирил, голова відділу зовнішніх церковних зв'язків Української Православної Церкви:
- Якщо римська церква приймає саме таку модель першості, яку пропонуємо зараз ми, то для нас немає жодних перепон, щоби відновити єдність між православною і католицькою церквами.
Отець Олександр, настоятель костелу Святого Олександра:
- Єдність не може прийти ціною перекреслення якоїсь самоідентичності. Єдність - це переживання своєї тотожності, але у спільноті.
Однак обидві церкви переконують - діалог триває, а Вселенський собор 1054 року називають трагічною сторінкою в історії християнства.
Олександр Николишин, Ігор Антонюк, К1.