Ландшафтна екзотика в центрі України. Дикий апельсин, фундук і барбарис поруч зі сторічними смереками, ясенями і в'язами. А ще озеро у формі кита. Все це - дендропарк "Веселі Боковеньки". 115 років тому унікальні рослини почав розводити відомий еколог Микола Давидов - після смерті своєї коханої.
Ландшафтна екзотика в центрі України. Дикий апельсин, фундук і барбарис поруч зі сторічними смереками, ясенями і в'язами. А ще озеро у формі кита. Все це - дендропарк "Веселі Боковеньки". 115 років тому унікальні рослини почав розводити відомий еколог Микола Давидов - після смерті своєї коханої. К1 продовжує мандрувати країною. Цього разу Алла Щоличева вирушила на Кіровоградщину у дендропарк, про який майже ніхто не знає.
Усе почалося з цієї ялинки. Перше дерево сто п'ятнадцять років тому посадив Микола Давидов. Тепер колекція із тисячі видів рослин займає більше сотні гектарів. Рідкісну зелень у дев'ятнадцятому сторіччі сюди привозили з усіх куточків світу. (І висаджували рослини спеціальними групами).
Лідія Потапчук, директор дендропарку "Веселі Боковеньки":
- Більше ста років. необхідно підсаджувати з боку другі дерева", а тільки як же в таких умовах заставити ту хвойну під покровом в тіні вже рости, це питання, мабуть, науки.
Тепер усіма ландшафтними змінами в парку - займається пані Лідія. Вона як директор скаржиться лише на брак туристів. Для них тут встановили спеціальні альтанки та відновили алеї. Вздовж яких ростуть величезні кущі барбарису та кизилу. Тут дозволяють навіть врожай збирати - на варення. Дерев'яні містки через тиху річку довелося замінити бетонними.
Є тут іще озеро - "кит". Його так назвали завдяки формі. Цю водойму зусібіч оточують сторічні дуби, в'язи та ясени. Тут всюди можна побачити барвінок. Ним наче килимом вкрита вся територія.
Алла Щоличева, журналіст:
- Один із селекційних коників дендропарку - ось ця фундукова плантація. Тут і плоди збирають, і кущі продають. наприклад, ось таку гілочку можна придбати всього за двадцять п'ять гривень. І вже за п'ять років зібрати перший врожай горіхів.
Перші унікальні посадки фундука з'явилися ще до війни. Тут є такі сорти, яких більше ніде не знайти. Робітники дендропарку гектарами вирощують нові рослини.
А ще дикий апельсин, туї та кипариси. Їх доглядають, наче дітей. У цих теплицях вирощують те, що можна посадити в будь-якому садочку країни.
Лідія Потапчук, директор дендропарку "Веселі Боковеньки":
- Беруть, в основному, крупномір і хвойні. Дуже бажають крупно мер брати причому метровий, двохметровий",а ми оказались не готові до цього. Це думали, що маленькі більше будуть", а виходить - ні. І в результаті цього заклали цю теплицю і працюємо на п'ять років вперед.
До торгівлі на широку ногу тут іще далеко. Бізнес у глибинці важко назвати прибутковим. Та навіть якщо цього ніхто не купить, пані Лідія радіє, адже в дендропарку з'являється молода рідкісна зелень.
З Кіровоградщини Алла Щоличева, Ігор Антонюк, К1.
Комментарий удален