Цього разу ми розповімо про Тернопільщину та один із її численних замків - у Кудринцях. За річкою - ще одні Кудринці, але вже Хмельницької області. Колись одне село розділив кордон між Австро-Угорщиною та Російською імперією. У Кудринцях буде цікаво естету і романтику.
І як завжди щоп'ятниці - серіал "Світ за очі". Цього разу - про Тернопільщину і один із її численних замків - у Кудринцях. За річкою - ще одні Кудринці, але вже Хмельницької області. Колись одне село розділив кордон між Австро-Угорщиною та Російською імперією. Кордону немає, а Кудринців і далі двоє.
Тернопільщині пощастило більше. З їхнього боку, на високому плато над річкою Збруч - руїни замку. Тут ходять легенди про закопані скарби. Та й самі руїни теж недешеві - їх оцінили у 60 тисяч гривень. На цьому місці відбудують новий замок. Як шукають скарби - бачила Дарина Горова.
У Кудринцях буде цікаво естету і романтику. Мальовничі руїни на крутому пагорбі, внизу - зміїться річка, а на схилах - повно суниць і квітів. А от любитель історії дізнається, що сьогодні чимале село колись було заможним містом. Його статки приваблювали загарбників. Тому тут і побудували замок. Заручившись підтримкою значно більшого - Кам'янецького. Дві твердині пов'язував довгий підземний хід - 25 кілометрів
Шлапак Ярослава, директор Кудринецької школи:
- Напади оцих двічі татар, значить свідчить про те, що ці люди, які тут жили, вони цими ходами мали зв’язок із камянецьким замком
Одні з власників замку - шляхтичі Козібродські навіть влаштували тут мистецьку галерею. Шість картин із їхньої колекції зараз експонуються в Тернопільському музеї. Решта багатств у підземних ходах, - каже місцева легенда. Люди, мовляв, чують: там, де закопані скарби, - гуде земля.
Шлапак Ярослава, директор Кудринецької школи:
- Люди розказують, що тут дівчину зловили і замурували в цих мурах. Ну і як говорять завжди всі легенди - і до сьогодні вона плаче
А сучасна історія в Кудринцях теж залишила пам'ятку.
Дарина Горова, журналіст:
- Колись на цьому місці стикалися дві імперії: тут була Австро-Угорщина, а потім Польща, а на тому березі Росія, а згодом Радянський Союз. От він - кордон по Збруч. Навіть зараз це межа двох областей: Тернопільської і Хмельницької
Цей кордон - стіна з охоронцями по обидва боки - наче став прототипом Берлінського муру. Залишки стіни і зараз видніються на городах. Тут зіткнулися два світи, розділивши родини, землю і релігію - на католицизм і атеїзм.
Шлапак Ярослава, директор Кудринецької школи:
- На Водохреща йдуть на Збруч святити воду. Коли сюди приходили з процесіями святили воду. То ці люди з тієї сторони старалися якось оббігти той мур і хоча б цієї води набрати, щоби проковтнути, щоби мати свячену воду.
Міст у Кудринцях і досі - тільки пішохідний. Щоб потрапити на той берег, треба об'їжджати через інші села. Можливо, ситуація зміниться, коли в Кудринцях масово з'являться туристи. А передумови є: замок планує взяти в оренду з правом викупу власник Чернівецької турфірми.
Володимир Чорний, сільський голова:
- Він замок купив в Ягільницях, також в Тернопільській області. І він практично… Тут у нас уже руїни дамку, а там він уже відреставрований і на даний час вже туди привозить туристів.
Вартість руїн замку оцінили у 60 тисяч гривень. Орендар зобов'язується відбудувати його, зберігши історичний вигляд. Про розчищення підземного ходу в угоді не йдеться. А то б туристи з Кам'янця на екскурсії ходили.
З Тернопільщини, Дарина Горова, Максим Соколик, К1